Esed rejimi, İdlip'te TSK gözlem noktasının yakınını vurdu

Güvenlik
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 11:18
Ömer Cihad Kaya
09 Haziran 2019, 11:18

Suriye’nin İdlip bölgesinde Esed rejimi güçlerinin Rusya ile beraber sivillerin olduğu bölgelere yönelik saldırıları devam ediyor.

Son olarak Esed güçleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde ateşkes gözlem misyonu için kurduğu noktanın yakınlarına topçu saldırısı gerçekleştirdi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin kontrol noktasının da bulunduğu Hama’nın kuzey kırsalındaki Morik ilçesinde topçu atışlarıyla hedef aldı.

Rejimin söz konusu saldırısında gözlem noktasının herhangi bir hasara uğramadığı öğrenildi. Rejim güçleri daha önce de, İdib’in güneyinde yer alan Hama’nın Zaviye bölgesinde kurduğu 10 nolu gözlem noktasının yakınını Nisan ve Mayıs aylarında benzer şekilde saldırı düzenlemişti.


İDLİP GERGİNLİĞİ AZALTMA BÖLGESİ

Suriye’deki iç savaşın neticesindeki iç göç ile nüfusu 4 milyona ulaşan ülkenin kuzeybatı şehirlerinden İdlib, savaşın başladığı yıllardan bu yana muhaliflerin kontrolünde olan bir bölge olarak biliniyor.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini pilot olarak seçmiş ve gerginliği azaltma bölgesi ilan etmişti. Ancak, rejim güçlerinin ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya ek mutabakata vardı. 

Rejim, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın hava desteğiyle “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi”ne bir ay önce başlattığı geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi. Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden geri almak için zaman zaman operasyon düzenliyor.

Öte yandan Esed rejimi, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018’de Soçi’de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına halen devam ediyor. Kazakistan’ın başkenti Nur Sultan’da 25-26 Nisan’da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan saldırılar aynı yoğunlukta devam ediyor.