Ervin Nerede?: Aktivistler, işgalcilerin Kırım'daki terör politikasına dikkat çekmeye devam ediyor

Haberler
E. K.
26 Ekim 2020, 18:43
E. K.
26 Ekim 2020, 18:43

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’deki Rusya Büyükelçiliği binasının önünde, her ay düzenlenen “Ervin Nerede?” protesto eyleminin 51’incisi gerçekleşti.

KrımSOS teşkilatı, işgal altındaki Kırım’da kaçırılan ve hala bulunamayan insanlara dikkat çekmek ve ailelerine destek vermek amacıyla düzenlediği eylemlere, bugün bir yenisini daha ekledi.

APSELÂMOV’UN HİKAYESİ ANLATILDI

Kıyiv saatiyle 11.00’da başlayan eylem sırasında aktivistler, Rus işgali altında bulunan Kırım’da kaçırılıp öldürülen 6 kişi ve 2014 yılının Ekim ayında kaçırılan ve kendisinden hala haber alınamayan Eskender Apselâmov’un hikayesini anlattı.

KIRIM İŞGAL EDİLDİKTEN SONRA 44 KİŞİ KAÇIRILDI

İşgalci Rusya, Şubat 2014’te Kırım’ı işgal ettikten sonra yarımadada toplamda 44 kişi kaçırıldı. Aralarından 6’sı ölü bulundu (Reşat Ametov, Edem Asanov, Bilâl Bilâlov, Memet Selimov, Osman İbragimov ve Cohar Melâsanov) ve 15’inden bugüne kadar haber alınamadı.

KAÇIRILAN 20 KİŞİ SAĞ BULUNDU

Kaçırılan 20 kişinin daha sonra sağ bulunduğu belirtilen KrımSOS teşkilatının açıklamasında, “Bu vakalar, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin kansız bir şekilde gerçekleşmediğini kanıtlıyor. Rus yönetimi, tüm bu zorla kaybetmeler ve cinayetlerle işgalcilerin eylemlerinden memnun olmayan yarımada sakinlerini sindirmeye çalışıyor.” denildi.