Erşat Salihi Türkiye'de faaliyet gösteren Irak Türkleri Dernek Başkanı ile görüştü

Güncel
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 18:23
Ömer Kaya
22 Nisan 2019, 18:23

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, Türkiye’de faaliyet gösteren Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kemal Beyatlı’yı kabul etti.

Kabulde, Türkiye’de faaliyet gösteren Irak Türkleri Derneğinin çalışmaları ve Türkiye’de yaşayan Türkmenlerin son durumu görüşüldü.

IRAK TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

İstanbul’da bulunan, Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (ITKYD) 1959 yılında Türkiye’de ikamet eden bir grup Türkmen tarafından kuruldu. 

Türkiye’de bulunan ve Türkiye’de ikamet eden Irak Türkleri arasında cemiyetleşme, tanışma ve yardımlaşma imkanını hazırlamak; milli terbiye ve kültürün takviye ve idamesine çalışmak, Irak’ta bulunan soydaşları Türkiye ve dünyaya tanıtmak amacında olan derneğin Ankara, Konya ve İzmir’de şubeleri bulunuyor.

Türkiye’deki kurulan ilk Türkmen sivil toplum örgütü olan ITKYD, Türkiye’de bulunan ve yüksek öğrenim gören öğrencilere, siyasi veya sosyal nedenlerle göç veyahut diğer sebeplerle gelen Türkmenlere sosyal ve Kültürel konularda yardımcı oluyor. Bu kapsamda çeşitli girişimler, görüşmeler, yazışmalar yapılıyor, maddi-manevi destek, yardım kampanyaları ve diğer sosyal yardımlaşma yöntemlerinde de öncülük yapıyor.