Erşat Salihi, Kerkük'ten kaçan Necmeddin Kerim'i topa tuttu

Güncel
Oğuzhan Batur
26 Mart 2019, 14:47
Oğuzhan Batur
26 Mart 2019, 14:47

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi, Kerkük hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

ITC lideri Salihi, eski Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’i eleştirdi. Hatırlanacağı üzere Necmeddin Kerim, sözde bağımsızlık referandumuna destek verdiği için Irak ordusunun Kerkük’e müdahalesinden sonra kentten kaçarak ayrılmıştı.

Erşat Salihi, sosyal medya hesabında Necmeddin Kerim’in provokatif açıklamalarına sert tepki gösterdi. ITC lideri Salihi şu ifadeleri kullandı:

“Bazı medya organları iki gün önce kanun kaçağı Necmeddin Kerim adlı şahsın bir açıklamasına yer verdi. Bu şahıs ifadesinde tehditkâr bir tavırla, “Kerkük’ü,işgalcilerin elinden alacağız.” demektedir.

Ayrıca, Bağdat’ın Kerkük’e getirdiği Irak Ordusu’na bağlı İttihadi Güçlerin öldürülmesine vurgu yaparak, aynı şehrin evlatları olan insanların arasına adeta fitne tohumları ekmektedir. Irak Meclisi’ndeki Türkmen ve Arap vekiller olarak, bu iftiraları A’dan Z’ye reddediyoruz.

Buradan yetkili makamlara, kanun kaçağı Necmeddin Kerim’in adalete teslim edilmesi için gereken bütün yollara başvurmalarını talep ediyoruz. Eğer Irak hükûmetinin müdahalesi olmasaydı, şehir içinde ektiği fitne tohumları nedeniyle şu anda bu kanun kaçağı şahıs yüzünden şehir bilinmeyen bir yola sürüklenmiş olabilirdi.

Bu nedenle Irak hükûmetinden bir an önce Kerkük’e daha çok ordu gücü sevk etmesini istiyoruz. Tehlikenin boyutu, söz konusu şahsın açıklamalarını Kerkük’e yakın bir grup silahlı kişilerin arasında yapması ile görülebilmektedir.

Ayrıca, tekrar altını çizerek, Ordu başkomutanından acil talebimiz “Peşmergenin Kerkük sınırlarından derhal çıkması” emrini vermesidir.”