Erşat Salihi: Irak'tan ABD ile birlikte PKK da çıkartılmalıdır

Güvenlik
Oğuzhan Batur
06 Ocak 2020, 15:17
Oğuzhan Batur
06 Ocak 2020, 15:17

Irak’ta İran’ın Devrim Muhafızlarına bağlı Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) operasyonu ile öldürülmesinden sonra siyasi kriz derinleşti. Irak Meclisi, ABD güçlerine ülkeyi terk etmeleri çağrısında bulundu.

Irak Türkmen Cephesi de parti olarak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, Irak’ın resmi bir kurumu olan Haşdi Şabi’nin başkan yardımcısı olan, Kerkük’ün Irak’ın toprak birliğine uygun olarak peşmergeden kurtarılmasında ve DEAŞ ile mücadelede büyük emekleri olan Abdulmehdi El-Mühendis’in hedef alınmasının tehlikeli olduğu ve Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiği vurgulandı.

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi yaptığı açıklamada, “Irak Parlamentosu, ABD Güçleri’nin Irak’tan çıkmalarını onaylamanın yanı sıra, ülkemize ve milletimize daha büyük tehlike olan PKK güçlerini çıkarmak için de bir karar almalıydı.” dedi.

ABD’nin Irak’taki varlığına dair, “Böyle kritik olayların yaşanmaması için ülkede Amerikan askerlerinin varlığını, Irak merkezi hükumetinin yasal yöntemlere başvurarak sınırlandırmasını ve iki ülke arasında imzalanan güvenlik anlaşmalara sadık kalınmasını önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.