Erşat Salihi: Irak'ta siyasal İslam 16 yılda iflas etti!

09 Aralık 2019, 17:32

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı ve Kerkük Milletvekili Erşat Salihi, Adil Abdulmehdi’nin istifasından sonra Irak’ta yaşanan süreci değerlendirdi.

ITC lideri Salihi, konuşmasına Irak’taki seçim ve seçim komisyonu yasasının değişmesi ile başladı. Salihi, bu değişiklikler için uzun yıllardır mücadele verdiklerini ve 2018’deki seçimlerde yaşanan hileleri ifade etti. Eski seçim komiserliğinin tamamen ortadan kaldırılması talebini yineledi.

Erşat Salihi, Irak’ta erken seçim talebini ilk olarak kendilerinin ifade ettiğini belirterek, bu isteklerinin devam ettiğini bildirdi. Salihi, Irak’ın yeni bir seçilmiş hükumet ile yönetilmesi gerektiğini açıkladı.

“TÜRKMENLER GÖZ ARDI EDİLİRSE DEMOKRATİK MÜCADELE YERİNE BAŞKA YOLA GİRERİZ”

Salihi, Irak’ta 16 yıldır mezhepsel ve İslami kimlik ile öne çıkan partilerin eninde sonunda iflas ettiğini ifade etti. Türkmen lider artık Irak’ta yolsuzluğa karışmamış, vatansever olan, İslam’ı sahte bir perde olarak kullanmayan siyasi hareketlerin var olması gerektiğini belirtti.

ITC lideri Türkmenlere de seslenerek, dini partilerin başarısızlığını tekrarladı. Bugünlerde reformist görünmeye çalışan mezhepçi partilerdeki siyasetçilerden uzak durmaları çağrısında bulundu. Salihi, yeni kurulacak hükumetin Irak Türkmenlerini göz ardı etme siyasetini sürdürmesi durumunda, Irak’ın bütünlüğü ve demokratik mücadele anlayışlarında ciddi değişikliklere gideceklerini açıkladı.

Erşat Salihi
Irak Türkmen Cephesi
Bunlara da bakın: