Erşat Salihi ile Kerkük Operasyonlar Komutanı Harbiye bir araya geldi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mayıs 2019, 20:31
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mayıs 2019, 20:31

Kerkük’te 30 Mayıs 2019 tarihinde yaşanan terör saldırılarının ardından Irak Türkmen Cephesi Başkanı (ITC) Erşat Salihi, Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye’yi ziyaret etti.

Türkmen Basın Ajansı’nın aktardığına göre Salihi ve Harbiye, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı.

2 kişinin öldüğü ve 38 kişinin de yaralandığı zincirleme terör saldırısını konuşan Salihi, yetkililerin Kerkük’ün güvenliğinden sorumlu olduğunu ifade ederek Kerkük Operasyonlar Komutanlıığı’nın güvenliği sağlamasına ilişkin memnuniyetini bildirdi. Ayrıca Kerkük yerel polisin kentteki işlev bölgelerin güvenliğini sağlaması gerektiğini de vurguladı.

KERKÜK’TE DENEYİMLİ POLİS MESELESİ

Başbakanlık Bürosu üzerinde siyasi tarafların baskı yaparak Kerkük’teki deneyimli polis memurlarının başka bölgelere tayin edildiğini söyleyen Salihi, şehir içinde bırakılan polislerin lise diplomalarının olmadığını ve işlerinde hiçbir deneyime sahip olmadıklarını dile getirdi.

ITC Başkanı, özellikle Erbil ve Süleymaniye’deki siyasi tarafların Başbakanlık Bürosu, İçişleri Bakanı Vekili ve İçişleri Bakanlığı Polis İşleri Sorumlusu üzerinde kurdukları baskıların devam etmesinin karşısında olacaklarını da bildirdi.

KÜRT PARTİLERİN PEŞMERGE ÇAĞRISINA TEPKİ

Patlamaların ardından bazı Kürt parti yetkililerinin yaptığı açıklamalarda, Kerkük’e Peşmerge güçlerinin girmesini dile getirmelerine de değinen Salihi konuyla ilgili olarak, “Patlamaların ardından Kürt partilerin yaptığı açıklamalara karşı çok şaşkınız. Biz DEAŞ ve DEAŞ’a destek verenleri suçluyoruz. Patlamaları fırsat bilerek Peşmerge güçlerinin Kerkük’e girmesi yönündeki talepleriniz bizleri çok üzmüş ve Kerkük halkına olumsuz mesaj vermiştir. Kerkük Operasyonlar Komutanlığı, kentin istikrarını en iyi şekilde sağlıyor. Emniyetin sağlanması konusunda daha fazla emeğin olmasını temenni ederiz.” açıklamasında bulundu.

KORGENERAL HARBİYE’DEN KERKÜK HALKINA TEŞEKKÜR

Basın açıklaması esnasında Kerkük Operasyonlar Komutanı Korgeneral Saad Harbiye, 30 Mayıs 2019’daki saldırıların DEAŞ terör örgütü tarafından yapıldığını ve bu saldırıları şiddetle kınadığını açıkladı.

Saldırının ardından Kerkük halkının emniyet güçlerine yardımcı olma çabaları için teşekkür eden Harbiye, Kerküklülerin gerek yolları kapatmada, gerekse istihbarat bilgisinde emniyet güçlerine fazlasıyla destek verdiğini söyledi.

Aynı zamanda Harbiye, dün bombaları çöp konteynerlerinin içine ve yollara atan arabayı tespit ettiklerini de duyurarak teröristlerle ilgili bazı ipuçlarına ulaştıklarını açıkladı.