Erşat Salihi'den önemli Kerkük açıklaması

Güncel
Oğuzhan Batur
10 Haziran 2019, 18:40
Oğuzhan Batur
10 Haziran 2019, 18:40

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi, son haftalarda birbiri ardına Kerkük’te yaşanan patlamalar ile ilgili açıklama yaptı.

Resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamada Erşat Salihi, Kerkük’te güvensizlik ortamının yaratılmaya çalışılıp peşmerge güçlerinin şehre sokulmaya uğraşıldığına dikkati çekti.

ITC lideri Salihi şu açıklamalarda bulundu:

“Kerkük’teki son patlamalar Federal Polis Gücü’nün şehirden çıkması için bir uyarıdır. Kerkük’teki güvenlik üst seviyede ve kontrol altındadır. “Kerkük’ü ikili sorunlarınıza dahil etmeyin!” sözünü birçok kez tekrar ettik.

Koalisyon Güçleri, Federal Polis’in Kerkük’te kalması gerektiğini belirtti. Kürtler ile Bağdat’ta gerçekleşecek oturuma katılabiliriz. Kürt partileri, Kerkük’e askeri güçlerini geri getirme peşindedir.

“KERKÜK’ÜN GELECEĞİ ORTAK YÖNETİMLE GARANTİ ALTINA ALINIR”

Ancak, Kürt partilerini kendi sorunlarını Kerkük üzerinden çözmemesi konusunda uyarıyoruz. Biz, Neçirvan Barzani, KYB’li temsilci ve Arap temsilci ile birlikte çözüm için Başbakan Abdülmehdi başkanlığında oturumu kabul edebiliriz.

Uzun vadeli Kerkük’ün geleceği, 140. madde ile değil, ortak yönetim ile garanti altına alınır. Kerkük güvenlik açısından kontrol altındadır ve Diyale’deki siyasi problemlerin Kerkük ile hiçbir ilişkisi yoktur.”