Erşat Salihi'den kritik hatırlatma

Güncel
Ömer Cihad Kaya
17 Haziran 2019, 15:37
Ömer Cihad Kaya
17 Haziran 2019, 15:37

Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşat Salihi, Türkiye’ye eski Kerkük valisi Necmettin Kerim hakkında kritik bir çağrıda bulundu.

Salihi, Türkiye’de basının 23 Haziran 2019 günü yenilenen İstanbul seçimlerine kitlendiğini, Irak Türkmenlerinin meselesinin Türk basınında daha çok yer alması gerektiğini dile getirdi.

“TÜRKİYE’DE SEÇİMLERDEN DE ÖNEMLİ OLAN BİR MESELE VARDIR. O DA IRAK TÜRKMENLERİNİN MESELESİDİR”

Salihi, resmi İnstagram hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:
“Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta İnterpol tarafından tutuklu olan ve hakkında çeşitli yolsuzluk suçlamaları bulunan eski Kerkük valisi Necmettin Kerim bugün itibari ile salınmış ve tekrardan Erbil’e dönmüştür. Irak hükûmetine diyeceğimiz şudur ki, ‘İki haftadan beridir tutuklu bulunan bir kişinin, Irak adaletine teslim edilmemesi Irak için çok ayıp bir meseledir.’ Buradan da Türk basınına ve Türk kamuoyununa söyleyeceğimiz şunlardır: Bugün sayın Ekrem İmamoğlu ile sayın Binali Yıldırım’ın ortak canlı yayın programları bulunmaktadır. Her iki adaya ve her iki kesime de belirtilmesi gereken Irak Türkmenlerinin güvenliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin de önde gelen sorumluluklarındandır. Her iki kesim de, terörist başlarından olan Salih Müslim’i Kerkük’e getiren Necmettin Kerim’e karşı bir tavır sergilemelidir. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet bakidir, seçimlerden de önemli olan bir mesele vardır o da Irak Türkleri’nin meselesidir.”