Ermenistan'da muhalefet partileri ortak başbakan adaylarını açıkladı

Güncel
Ozan Barış Erim
03 Aralık 2020, 17:56
Ozan Barış Erim
03 Aralık 2020, 17:56

Ermenistan’da Karabağ’da alınan yenilginin ardından sular durulmuyor. Son olarak muhalefet partileri eski Başbakan Vazgen Manukyan’ı geçici başbakan adayı olarak gösterirken, mevcut Başbakan Paşinyan’a “derhal istifa et” çağrısında bulundu.

Karabağ’da, Ermenistan ordusunun Azerbaycan ordusu karşısındaki mağlubiyetinin ardından hükumete yönelik istifa çağrıları sürerken, ülkedeki muhalif 17 siyasi parti, Nikol Paşinyan’a karşı ortak açıklama yayımladı.

“PAŞİNYAN ÜLKE GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE ATIYOR”

İktidarın, ülkede derinleşen siyasi ve sosyo-ekonomik krizin üstesinden gelemediğine işaret edilen açıklamada, “Bu nedenle, yeni bir hükumetin kurulması acil bir ihtiyaçtır. Kurulacak geçici hükümet için başbakan adayımız Vazgen Manukyan’dır. Manukyan, geçici hükümete liderlik etme, ülkeyi erken seçime götürüp ardından seçime katılmama taahhüdü verdi. Paşinyan görevde kaldığı her gün ülke güvenliğini tehlikeye atmaktadır, bu nedenle kendisinin derhal istifa etmesi gerekmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

MANUKYAN DAHA ÖNCE BAŞBAKANLIK YAPMIŞTI

Manukyan, Ermenistan’da 1990-1991 yıllarında başbakanlık görevi yapmış, 1992-1993 yıllarında ise savunma bakanlığı görevini yürütmüştü. Ermenistan’da halk, Paşinyan’ın Azerbaycan karşısındaki mağlubiyeti kabul etmesinin ardından protestolara başlamıştı.