Ermenistan Nahçivan'ı roketle vurdu! Saldırı Türkiye'ye yapılmış sayılıyor...

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 16:11
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Ekim 2020, 16:11

Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Ordubad iline roketli saldırı düzenledi.

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerilimi ateşkesi ihlal ederek tırmandıran Ermenistan’ın saldırıları devam ediyor. Ermenistan ordusu, dün Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Ordubad iline roketli saldırı düzenledi. Saldırı, anlaşma gereği Türkiye’ye yapılmış sayılıyor.

İŞGAL ALTINDAKİ KARABAĞ’DAN SALDIRI

Azerbaycan Savunma Bakanlığının konu ile ilgili açıklamasına göre, Ermenistan’ın Karabağ’da işgal ettiği Gubadlı bölgesinden, Azerbaycan’ın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ndeki Ordubad iline roketli saldırı düzenlendi. Açıklamada, saldırı neticesinde sivil halkın ve yerleşim yerlerinin zarar görmediği bilgisine yer verildi.

Bakanlığın açıklamasında “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin Ordubad bölgesinde 15 Ekim günü saat 10.44’te işgal altındaki Gubadlı bölgesinden Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından ateşlenen operasyonel-taktik füze patladı. Hiçbir sivil ya da sivil yaralanmadı.” ifadelerine yer verildi.

NAHÇIVAN’A YAPILAN SALDIRI TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ ANLAMI TAŞIYOR

Nahçıvan’a yapılan saldırı, geçmişte imzalanan garantörlük antlaşması gereğince Türkiye topraklarına yapılmış sayılıyor.

MOSKOVA VE KARS ANLAŞMASI
İstiklal Savaşı döneminde, Atatürk’ün girişimiyle Rusya ile masaya oturuldu ve 16 Mart 1921 tarihinde Moskova Anlaşması imzalandı. Böylelikle Türkiye ve Sovyetler Birliği, Nahçıvan’ın garantör ülkeleri oldu.
Bu anlaşmadan sonra 13 Ekim’de Kars Anlaşması imzalandı ve Nahçıvan’ın Azerbaycan’ın koruyuculuğunda özerk bir bölge olması teyit edildi. Kars Anlaşması’nı Türkiye ve Sovyetler Birliği ile birlikte Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan imzaladı. Anlaşma, Nahçıvan’ın toprak bütünlüğünü hükme bağlamakta ve garantör ülkeye askeri müdahale yetkisi vermekte.

Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlattığı harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci Ermeni güçlerinden temizlemeye devam ediyor.