Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan, Rusya'nın vergileri dolar olarak ödemesini istedi

Ekonomi
Anife Bilal
19 Mart 2022, 09:41
Anife Bilal
19 Mart 2022, 09:41

Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan, Rusya Federasyonu’nun gümrük vergilerini ruble olarak ödemesini reddetti. Üç ülke, daha önce olduğu gibi gümrük vergilerinin dolar olarak ödenmesini istedi.

Batılı ülkelerin, Rusya’ya Ukrayna’da başlattığı savaş nedeniyle uyguladığı yaptırımlar, etkisini göstermeye başladı. Döviz rezervleri dondurulan Rusya, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) üye ülkeleri arasındaki gümrük ödemelerinin ruble olarak yapılmasını istedi. Öte yandan Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın bu teklifi reddettiği öğrenildi.

Kazakistan hükumetinin resmi internet sayfasında yapılan açıklamada, “Rusya’ya uygulanan yaptırımlardan dolayı üye ülkelerinin ithalat gümrük vergilerini Rusya Federasyonu ve Belarus’a dolar olarak aktarması mümkün değildir” diye belirtildi.

ERMENİSTAN, KAZAKİSTAN VE KIRGIZİSTAN, RUSYA’NIN RUBLE ISRARINI GERİ ÇEVİRDİ!

Yapılan açıklamada, AEB üye ülkeleri arasından yapılan görüşmeler sonucu Kazakistan’ın teklif ettiği ödeme seçeneği konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi. Kazakistan’ın teklifine göre, Rusya ve Belarus’a vergi ödemeleri ruble olarak yapılacak. Öte yandan Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan’a gümrük vergi ödemeleri daha önce de olduğu gibi ABD doları olarak yapılacak.

Rus propaganda haber ajansları daha önce AEB üye ülkelerinin gümrük vergileri ödemelere ulusal para birimlerine aşamalı bir geçiş üzerinde anlaşmaya vardığını ve ödemelerin büyük kısmının ruble olarak gerçekleşeceğini duyurmuştu. Fakat gerçekte göründüğü gibi Ermenistan, Kazakistan ve Kırgızistan ruble ödemelerini kabul etmek istemiyor.