Ermenistan'ın saldırılarıyla katledilen sivillerin sayısı açıklandı!

26 Ekim 2020, 15:40

Azerbaycan Başsavcılığı, bugüne kadar Ermenistan’ın saldırılarında hayatını kaybeden sivil vatandaşların sayısını açıkladı. Ermenistan’ın saldırıları sonucu 27 Eylül 2020’den bu yana 65 sivil yaşamını yitirdi, 297 kişi yaralandı.

Ermenistan ordusu, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine saldırmaya devam ediyor. Ermenistan’ın top ve füzelerle düzenlediği saldırılarda bugüne kadar 65 sivil hayatını kaybetti, 297 sivil ise yaralandı.

SİVİL CAN KAYIPLARI AÇIKLANDI

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül’den 26 Ekim’e kadar Ermenistan’ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can kayıplarını açıkladı.

Hayatını kaybeden sivillerden 10’unun çocuk olduğu belirlendi. Yaralı sivillerden ise 32’sinin çocuk olduğu açıklandı. Azerbaycan’da Ermenistan’ın saldırılarında 65 sivil yaşamını yitirdi, 297 kişi yaralandı.

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı. Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.

Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

ERMENİSTAN İLE 2. ATEŞKESİ DE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından 17 Ekim’de yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

ERMENİSTAN’DAN 3. ATEŞ İHLALİ

ABD Dışişleri Bakanlığı; ABD, Azerbaycan ve Ermenistan yönetimlerinin Ermenistan’ın 26 Ekim günü yerel saatle 08:00’de başlamak üzere insani ateşkesle ilgili olarak uzlaştıkları ortak metni yazılı bir açıklamayla duyurdu.

Açıklamada, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun’un 24 Ekim’de Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile görüştüğü ve görüşmede iki ülkenin de “10 Ekim’de Moskova’da varılan insani ateşkesin uygulanmasına bağlılıklarını” yeniden dile getirdikleri kaydedildi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki insani ateşkesin 26 Ekim günü yerel saatle 08:00’de (ABD Doğu saatine göre 24:00) başlayacağı belirtildi.

Ermenistan ordusu ise tüm bu gelişmelerin ardından ateşkesin sabahına üçüncü kez ilan edilen ateşkesi ihlal ederek, Laçın’da bulunan Azerbaycan askerlerine ve Terter ilindeki sivil yerleşim birimlerine ateş açtı.

İlgili haberler:
Ermenistan, 13 ve 16 yaşındaki iki Azerbaycanlı sivili daha katletti

Ermenistan, Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine füzeyle saldırdı!

Ermenistan Terter’de sivilleri hedef aldı: 3 ölü, 3 yaralı

“Ermenistan’ın namert hareketleri Azerbaycan halkının iradesini kıramayacak”

Türkiye, sivillere yönelik katliamlarını sürdüren Ermenistan’a ateş püskürdü

Ermenistan, Azerbaycan’ın üç kentine daha balistik füze ile saldırdı

Aliyev: Ermenistan’ın Gence’ye saldırıları savaş suçudur

Azerbaycan
Ermenistan
Karabağ
sivil
Bunlara da bakın: