Ermenistan'ın provokasyonu Azerbaycan ordusu tarafından engellendi

Güvenlik
Ömer Kaya
10 Kasım 2021, 22:52
Ömer Kaya
10 Kasım 2021, 22:52

Azerbaycan ordusu, Laçın bölgesinde Ermenistan askerleri tarafından gerçekleştirilen provokasyonu engelledi. Yaklaşık 60 kişilik Ermeni askerlerinden oluşa bir grup, dün öğle saatlerinde Azerbaycan ordusuna ait mevzilere yerleşti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, iki ülke sınırının Laçın ili istikametinde Ermenistan askerlerinin provokasyonunun önlendiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, dün öğlen saatlerinde yaklaşık 60 Ermeni askerinin iki askeri kamyonla Laçın bölgesinde bir gölün olduğu noktaya gelerek Azerbaycan ordusunun mevzilerine giden yolun üzerinde yerleştiği bildirildi.

Ermenistan askerlerinin kasıtlı olarak çatışma çıkarmak için metal sepetler kullanarak Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki yolu kapatmaya çalıştıkları fakat bölgeye sevk edilen Azerbaycan askerlerince kuşatıldığı kaydedilen açıklamada, Rusya’nın ricası üzerine Ermeni askerlerin bu sabah geri dönmelerine izin verildiği öğrenildi.

ERMENİSTAN ORDUSU KARABAĞ’DA PROVOKATİF EYLEMLERE DEVAM EDİYOR

Azerbaycan ordusundan yapılan açıklamada, benzer provokasyonların tekrarlanması halinde Azerbaycan tarafının daha sert ve etkin adımlar atacağı uyarısında bulunularak şu ifadeler kullanıldı:

“Ermenistan ordusunun yaşadığı bu son rezaletin kendileri için ders olmasını ve gelecekte bu tür kışkırtıcı adımlar atmayacaklarını umuyoruz. Azerbaycan’ın personel ve toprak olarak kaybı yoktur. Operasyonel koşullar birimlerimizin tam kontrolü altındadır. Sınırdaki son gerginliklerin tüm sorumluluğu Ermenistan’ın askeri ve siyasi liderliğine aittir.”