Ermenistan'ın katlettiği 93 Azerbaycanlı sivil Kanada'da anıldı

15 Kasım 2020, 13:06

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda şehit düşen 93 sivil için Kanada’da anma töreni düzenlendi. Azerbaycan Türkleri Ermenistan’ın katlettiği sivil şehitlerini Toronto’da andı.

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden 93 kişi için Toronto’da dün anma töreni düzenlendi.

Bir grup gönüllü Azerbaycanlı Türk tarafından Toronto Belediye Başkanlığı binası önündeki alanda tören düzenlendi. Törende 93 sivil kurban için üzerinde sivil kurbanların isimlerinin ve yaşlarının yazılı olduğu etiketler ile 93 yastık ve karanfil konuldu. Törene katılan Azerbaycanlı üniversite öğrencileri tarafından öldürülen sivillerin mezarlarını temsil eden yastıkların başında, ellerindeki pankartlar ile Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırıları anlatıldı.

“93 VATANDAŞ SAVAŞTAN UZAK ŞEHİRLERDE YAŞIYORDU”

Anma etkinliğini organize eden Gıyas Hüseyin, basına yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın son terörist saldırılarında, aralarında çocukların da bulunduğu 93 masum insanın hayatını kaybettiğini aktardı.

Hüseyin, “Bu insanlar savaş bölgesinin dışındaki şehirlerde yaşıyordu. Ermenistan’ın terörist saldırıları ile gece yarısı uykularında hayata veda ettiler. Bunu, bu etkinliğimizle Kanada başta olmak üzere dünya kamuoyuna duyurmak istedik.” dedi.

Ermenistan
sivil
Bunlara da bakın: