Ermenistan güçleri, Azerbaycan ordusu karşısında ağır kayıplar veriyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ekim 2020, 11:21
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ekim 2020, 11:21

Ermenistan’ın, imzalanan ateşkese rağmen cephenin farklı istikametlerinde Azerbaycan askerlerine ve sivil yerleşim birimlerine saldırmaya devam ettiği öğrenildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermeni güçlerine karşılık verildiğini ve Ermenistan askeri birimlerinin ağır kayıplar verdiğini kaydetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından 30 Ekim 2020 itibarıyla yapılan açıklamada, çatışmaların, ağırlıklı olarak cephenin Ağdere, Hocavend ve Gubadlı yönlerinde devam ettiği bildirildi.

İŞGALCİ VE İHLALCİ ERMENİSTAN AĞIR ZAYİAT VERİYOR

Ermenistan ordusunun saldırı girişimlerinin önlendiği, dün gün boyu ve bugün gece saatlerinde cephenin farklı bölümlerinde Ermenistan ordusuna ait 2 Su-25 uçağı, 3 T-72 tankı, 1 zırhlı piyade aracı, 2 “Smerç” ve 1 “Grad” füze sistemi, 10 farklı tipte top, 2 Gvozdika kundağı motorlu obüs, 1 OSA uçaksavar, 1 P-18 radar aracı ve 4 otomobilin imha edildiği, çok sayıda askeri personelin etkisiz hale getirildiği kaydedildi.

CEPHEDE KONTROL AZERBAYCAN’DA

Cephenin, Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğunun altı çizildi.

Bakanlığın “30 Ekim itibarıyla cephedeki son durum” başlıklı açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:

“29 Ekim günü ve gecesi Ermeni silahlı kuvvetleri, Azerbaycan Ordusu birliklerinin mevzilerine ve cephenin farklı yönlerindeki yerleşim birimlerine top ve füze dahil çeşitli silahlarla ateş açtı.
Çatışmalar esas olarak Ağdara, Hocavend ve Kubadlı yönünde devam etti. Düşmanın saldırı girişimleri kararlılıkla engellendi.
Cephe hattının çeşitli yönlerinde Ermeni silahlı kuvvetlerine yönelik misilleme tedbirleri sonucunda düşman personel arasında ölü ve yaralılar bulunmaktadır.
Gündüz ve gece çok sayıda düşman kuvveti, 2 Su-25 uçağı, 3 T-72 tankı, 1 PDM, 2 Smerch ve 1 BM-21 Grad roketatarı cephenin farklı yönlerine ateşlendi. , 10 farklı tip top, 2 “Gvozdika” kundağı motorlu obüs, 1 “Osa” ZRK, 1 P-18 radar istasyonu, 4 araç imha edildi ve imha edildi.
Şu anda birliklerimiz operasyonel koşulları izliyor.”

GEÇİCİ ATEŞKES SÜRECİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Hatırlanacağı üzere, Amerika Birleşik Devletleri’nin Azerbaycan ile Ermenistan’ın üzerinde anlaştığını açıkladığı Dağlık Karabağ’da insani amaçlı geçici ateşkes süreci, 26 Ekim 2020’de yerel saatle 08.00’de yürürlüğe girmişti. Cephedeki durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğu kaydedildi. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

ŞU ANA KADAR İŞGALDEN KURTARILAN BÖLGELER

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekât kapsamında bugüne kadar Füzuli ve Cebrail şehrini, Şugovuşan ve Hadrut kasabasını ve Karahanbeyli, Aşağı Seyitahmetli, Mehdili, Aşağı Maralyan, Kuycak, Kend Horadiz, Çakırlı, Büyük Mercanlı, Şeybey, Taliş, Karkulu, Şükürbeyli, Yukarı Maralyan, Cereken, Daşkesen, Horovlu, Dejan, Mahmutlu, Caferabat, Papı köyleri olmak üzere toplamda 22 yerleşim yerinde kontrolü ele aldı. Azerbaycan, 5 Ekim 2020 tarihinde Cebrayıl ilinin (rayonunun) Şıhali Ağalı, Sarıcalı ve Mezre köylerin de işgalden kurtardı.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermeni işgalinden kurtardığı diğer köyleri ise 14 ve 15 Ekim’de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev duyurdu. 14 Ekim 2020 tarihinde; Fuzuli ilinin Karadağlı, Hatunbulak, Karakollu, Hocavend ilinin Bulutan, Melikcanlı, Kemertük, Teke, Tağaser köylerini işgalden kurtarıldığı kaydedildi. Azerbaycan ordusu, 15 Ekim 2020 tarihinde ise, Fuzuli ilinin Arış, Cebrail ilinin Doşulu, Hocavend ilinin Edişe, Düdükçü, Edilli, Çiraguz köylerini işgalden kurtardı. Azerbaycan ordusu, 16 Ekim 2020 tarihinde, Hocavend ilinin Hırmancık, Akbulak ve Ahullu köylerini işgalden kurtardı. Azerbaycan ordusu, 17 Ekim 2020 tarihinde stratejik anlamda önemli olan Füzuli şehrinin işgalden kurtarıldığını açıkladı. Ayrıca, Fuzuli’nin Koçahmetli, Çimen, Cuvarlı, Pirahmetli, Musabeyli, Işıklı ve Dedeli köyleri de Ermeni işgalinden kurtarıldı. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla devam ediyor. Azerbaycan, 27 Eylül 2020’de başlatılan harekat kapsamında, şu ana kadar çok yüksek ve stratejik öneme sahip dağlık bölgeler de dahil olmak üzere şehir, kasaba ve köyleri bir bir işgalci güçlerden temizliyor.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun 28 Ekim’de 13 köyü daha işgalden kurtardığı açıkladı. Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Aliyev, “Muzaffer Azerbaycan ordusu, Zengilan’ın Birinci Ağalı, İkinci Ağalı, Üçüncü Ağalı ve Zerneli, Fuzuli’nin Mandılı, Cebrail’in Kazanzemi, Hanağabulak, Çüllü, Kuşçular ve Karaağac, Gubadlı’nın Giyaslı, Edilce ve Gılıcan köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan’dır.” dedi.

ÇOK SAYIDA BÖYLE İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 170 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı.