Ermenistan, Azerbaycan'ın ikinci büyük şehri Gence'ye roketlerle saldırdı!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
04 Ekim 2020, 19:00
Mehmet Berk Yaltırık
04 Ekim 2020, 19:00

Ermenistan, Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’ye roketlerle saldırı düzenleyerek 2 sivilin ölümüne, 4 sivilin de yaralanmasına yol açtı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ermenistan, Gence’de bulunan sivil yerleşim yerlerine 4 Ekim 2020 tarihinde saldırı düzenledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da 4 Ekim 2020’de açıklama yayımlayarak, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğünü, Gence şehrini, Karabağ’da Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombaladıklarını duyurdu. Gence’ye yapılan saldırıların Ermenistan topraklarından yapıldığı ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da bugün konuyla ilgili açıklama yaparak Ermenistan’ın saldırılarının kışkırtma amacı taşıdığını ve çatışma bölgesini genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

TÜRKİYE: “ERMENİSTAN BÖLGEDEKİ BARIŞ VE İSTİKRARIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGELDİR”

Ermenistan’ın sivilleri hedef alan bu saldırısı üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı, kınama mesajı yayınladı. Bildirinin tam metni şöyle:

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’de sivil halkı hedef alan bugünkü saldırıları, Ermenistan’ın hukuk tanımaz tutumunun yeni bir tezahürüdür. Bu saldırıları kınıyoruz. İşgal ettiği Azerbaycan topraklarında yenilgiyle yüzleşen Ermenistan, başta Cenevre Sözleşmeleri olmak üzere insancıl hukukun tüm ilkelerini ihlal ederek, işgal ettiği için çatışmalara sahne olan bölgelerin ötesinde de sivil yerleşim alanlarına saldırmaktadır. Bu saldırılar, Ermenistan’ın içine düştüğü çaresizliğin ve yasadışı işgalini sürdürmek için insanlık suçu işlemekten geri kalmayacağının göstergesidir. Baştan beri söylediğimiz üzere, Ermenistan bölgedeki barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir. Ermenistan’ın provokasyonuna gelmeyeceğini, uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa hakkını uluslararası tanınmış sınırları içinde kullandığını ve sivil halka zarar gelmemesi için mümkün olan tüm gayreti göstermekte olduğunu beyan eden Azerbaycan’ın bu tutumunu destekliyoruz.”