Ermenistan direnemiyor: Azerbaycan'ın kesin zaferine çok yaklaşıldı…

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 11:49
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Kasım 2020, 11:49

Azerbaycan ordusu işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin başkenti Hankendi’ye açılan yoldaki Şuşa’yı kuşatıyor ve şehre olan mesafe birkaç kilometre kalarak azalmaya devam ediyor. Uluslararası medya, savaşın sonucuna yaklaşıldığını bildiriyor. Hankendi’deki hastanelere aralıksız yaralı Ermeni askerlerin getirildiği ve hastane koridorlarının ölen Ermenistan askerlerinin cesetleriyle dolduğu aktarılıyor…

Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı Dağlık Karabağ’daki operasyonunda 8 Kasım 2020 itibarıyla kırk birinci güne girilirken, işgalci Ermenistan güçleri için çember özellikle Şuşa kenti çevresinde alan gittikçe daralıyor.

İşgal altındaki Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’ye giden yolun açılacağı Şuşa çevresi en şiddetli çatışmaların yaşandığı nokta olarak biliniyor. Şuşa, Hankendi’yi Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

Adım adım zafere ilerleyen Azerbaycan ordusu, dün itibarıyla 16 köyü daha işgalden kurtardı. Böylelikle Fuzuli’nin Yukarı Veyselli, Yukarı Seyitahmetli, Gorgan, Üçüncü Mahmutlu, Gacar ve Divanalılar, Cebrail’in Yukarı Mezre ve Yanarhac, Gubadlı’nın Gezyan, Balasoltanlı ve Merdanlı, Zengilan’ın Beşdeli, Hocalı’nın Karabulak ve Moşhmaat, Hocavend’in Atagut ve Tsakuri köyleri Ermenistan birliklerinden temizlendi. Böylece 27 Eylül’den bu yana dört şehir ve 200’ü aşkın kasaba ve köy kurtarılmış oldu.

ERMENİSTAN SİVİLLERİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

Azerbaycan Başsavcılığı, savaşın başından bu yan şehirlerde yaşayan sivilleri hedef alan Ermenistan ordusunun bugün de Berde’ye saldırı düzenlediğini bildirdi. Roket ve top atışlarının vurduğu şehirde en az bir can kaybı var.

RUS MEDYASI ERMENİSTAN TARAFINA DAİR GELİŞMELERİ AKTARDI

Her gün toprak kaybederek geri çekilen Ermenistan tarafında ise büyük bir panik mevcut. Dağlık Karabağ’daki ormanlık alanda cepheye sürülen çocuk askerlerin papazlar tarafından kutsandığı görüntülerin yankısı bitmeden, yeni bir gelişme daha kaydedildi. Rus medyası, askeri eğitim alan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Akapyon ve yanındaki birçok kadının cephe hattına gitmeye hazır olduğunu bildirdi.

DÜŞMESİ AN MESELESİ OLAN ŞUŞA

İşgal altındaki Dağlık Karabağ’ın başkenti Hankendi’ye giden yolun açılacağı Şuşa çevresi ise en şiddetli çatışmaların yaşandığı nokta. Şuşa, Hankendi’yi Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

ULUSLARARASI TOPLUM VE MEDYA

Uluslararası toplum tarafından tanınmayan işgalci Dağlık Karabağ yönetimi ağır çatışmaları doğrularken, Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı bombardıman fotoğrafları servis ediyor. Fotoğraflarda kritik kentin çevresinde patlamalar göze çarparken, BBC Azerbaycan askerlerinin Şuşa’ya çok yaklaştığını, artık birkaç kilometre kaldığını duyurdu.

HANKENDİ HASTANESİ ERMENİ ASKERLERİYLE DOLDU

Ermenistan medyası tarafından ekrana getirilen görüntülerde, Şuşa çevresindeki çatışmalarda yaralanan Ermeni askerlerin cephe hattının gerisine taşınmasına yer verildi.
Ermenistan askerlerinin cesetlerinin, sedyeler üzerinde hastane koridorunda bekletildiği aktarıldı. Hankendi’deki hastane önünde ise onlarca kanlı sedye var. Benzer kareler, AP tarafından daha önce de geçilmişti.

AZERBAYCAN’IN EN ÖNEMLİ ZAFERİ OLACAK

BBC Rusça, asıl stratejik önemin Şuşa yakınlarındaki ve Dağlık Karabağ ile Ermenistan’ı birbirine bağlayan Laçın yolu yönündeki çatışmaların olduğunu bildiriyor. Şuşa’nın işgalden kurtarılmasıyla, Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de çatışmaların başlamasından bu yana en önemli zaferini elde etmiş olacak.

ERMENİLER HENDEK KAZIYOR

Şuşa-Laçin yolu birkaç gündür sivillere kapatıldı ve kontrolü için şiddetli çatışmalar sürüyor. Perşembe günü Karabağ’da kalan Rus gazeteciler yolda silahlı çatışmaların videolarını yayınladı. Eurasianet tarafından Cuma günü yayınlanan bir raporda, Ermeni askerlerinin yolun savunması için hazırlık olarak yol boyunca hendek kazdığı belirtildi.

SONA YAKLAŞILIYOR

Kanadalı gazeteci Neil Hauer, Asia Times’a verdiği röportajda, savaşın sonucuna karar verme anının yaklaştığını yazdı ve “Bunun anlamı ne? Sadece Kasım ayı ortasında Karabağ’daki savaşın nihai sonuçları çözülebilir.Ancak Azerbaycan güçleri Şuşa’yı geri alırsa, Karabağ’ın geri kalanı üzerinde ve özellikle dağın eteğinden on kilometre uzaklıktaki Hankendi üzerinde hakim bir konum elde edecekler.”dedi.

Azerbaycan ordusunun işgalci Dağlık Karabağ yönetiminin savunma bakan yardımcısı albay Arthur Sarkisyan’ı öldürdüğü, Ermenistan tarafından Kasım ayının ilk günlerinde doğrulanmıştı.

RUSYA

27 Eylül’den bu yana binlerce askerini kaybeden ve hezimeti durdurmayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bir kez daha Rusya lideri Vladimir Putin’den yardım istedi. Putin’e uzun bir mektup gönderen Paşinyan, Moskova yönetiminin Erivan’a sunabileceği desteğin görüşüleceği istişarelere başlanmasını istedi. Paşinyan, mektubunda yardımın gerekçesi olarak 29 Ağustos 1997 tarihli Dostluk, İşbirliği ve Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın ikinci maddesini gösterdi.

Ancak Rusya’nın Ermenistan’a yanıtı devlet başkanlığı seviyesinde değil, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov aracılığıyla oldu. Daha önce iki kez ateşkes ilan eden Lavrov, Paşinyan’a çatışmaların doğrudan Ermenistan’a taşınması halinde yardım edeceklerini söyledi.

Ermenistan, Rusya ve üç devletin daha imzasının bulunduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (CSTO), söz konusu ülkelere herhangi bir saldırı düzenlendiğinde diğerlerinin de devreye girmesini öngörüyor. Ancak Dağlık Karabağ, uluslararası hukuka göre Ermenistan toprağı değil ve işgal altında tutuluyor.

Dağlık Karabağ’daki çatışmalar 27 Eylül Pazar günü sabah saatlerinde Ermenistan’ın ateşkes ihlaliyle başladı. Dağlık Karabağ, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplum tarafından Azerbaycan’ın bir parçası olarak tanınıyor. Ancak Azerbaycan’ın topraklarının yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen Dağlık Karabağ ve civarındaki bazı bölgeler, 1990’ların başından bu yana Ermenistan işgali altında bulunuyor. Bölgede 1991 yılında Dağlık Karabağ Cumhuriyeti ilan edildi. Ancak burayı uluslararası alanda Ermenistan dahil hiçbir ülke tanımış değil.