Ermenistan, Azerbaycan ile ateşkes şartlarına uymuyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2020, 16:27
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Ekim 2020, 16:27

İşgal altındaki Karabağ Cephesi’nde Azerbaycan’ın Ermenistan ordusunun saldırılarına karşılık vererek sağladığı üstünlük sürerken Rusya’nın arabuluculuğunda alınan ateşkes kararı tepkilere neden olmuştu. Saldırılarıyla ateşkesi ihlal eden Ermenistan, tepkileri haklı çıkardı.

Ermenistan’ın saldırıları sonrası Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da 30 yıldır Ermeni işgalindeki topraklarını kurtarmak için başlattığı harekatın 13. gününde taraflar, ilk kez Moskova’da Rusya’nın arabuluculuğunda masaya oturmuştu. Azerbaycan’ın haklı savunmasındaki başarılı ilerleyişi sürerken; işgalci ve sivillere her durumda ölüm saçan Ermenistan ile müzakere edilmesine vatandaşlardan tepki gelmişti. Ateşkesin 10 Ekim 2020 tarihinde saat 12.00’den itibaren yürürlüğe gireceği, Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimi amacıyla gerçekleştirildiği belirtilmişti. Ateşkes ilanından sonra 24 saat geçmeden Ermenistan’ın işgal ettiği Yukarı Karabağ-Hocalı topraklarından sivillerin olduğu yerleşim yerlerinin üzerine ölüm saçması, Ermenistan’a olan güvensizliği ve ateşkese olan tepkileri haklı çıkardı.

İlgili haber: Azerbaycan ve Ermenistan arasında geçici ateşkes anlaşması

ERMENİSTAN 24 SAAT GEÇMEDEN ATEŞKESİ İHLAL ETTİ

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki gerginlikte gelinen son aşamada, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan oluşan Dağlık Karabağ görüşmesi, 9 Ekim 2020 TSİ saat 17.00 sıralarında başladı, 5 saate yakın süren toplantıda, ateşkes koşulları müzakere edildi. Rusya’nın başkenti Moskova’da, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları arasındaki görüşmeler sonucu ateşkes kararı alındığı açıklandı. Ermenistan ordusu, ateşkes kararının ardından 24 saat geçmeden düzenlediği saldırılarla ateşkesi ihlal etti.

Azerbaycan’ın topraklarını savunurken elde ettiği avantaj ve kararlılık sürerken “Ermenistan’ın Azerbaycan karşısındaki ağır yenilgisine çözüm olarak” kabul edilen ateşkes kararının öncesi ve sonrasında sosyal medya kullanıcılarından gelen öne çıkan tepkiler şöyle oldu:

“30 YILDIR NETİCE ALINMIYOR”

Azerbaycan Milletvekili Ramil Hasan, gelişmelerin ardından medyaya yaptığı açıklamada “Hepimizin bildiği üzere 27 Eylül tarihinde Ermenistan’ın ateş açması sonucu başlamış olan taarruz bugünlere kadar devam etti. Ve dün bir ateşkes ilan edildi. Ateşkes ne kadar kalıcı ya da ne kadar kırıcı olacak? Azerbaycan her zaman verdiği sözü tutan taraf olmuştur. Terter ve yakın bölgelerden düşman yine hücüm ediyor. Ateşkesi ihlal ediyor. O zaman Azerbaycan tarafına ne düşüyor? Misilleme hakkı doğuyor. Azerbaycan sorunun barışçıl yoldan çözülmesinden yana. 30 yıldır bunu deniyor ancak bir netice alınamıyor. Ermenistan bu çabaları kayda almıyor” dedi.

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ: ERMENİSTAN YÖNETİMİNİN ATEŞKES ÇAĞRILARI RİYAKARLIKTIR

Azerbaycan ile Ermenistan arasında esir takasının yapılacağı ve cesetlerin toplanacağı 12 saatlik ateşkes dün Karabağ’da başladı. Ancak Ermenistan ateşkesi ihlal ederek ve sivil yerleşim yerlerini hedef alarak gerçek yüzünü bir kez daha gösterdi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı ateşkesin ihlal edildiğini açıkladı ve uyardı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın geçici ateşkesi ihlal etmesine yönelik yayımladığı açıklamada “Ermeni yönetiminin ateşkes çağrıları riyakarlık” olarak tanımladı. Azerbaycan, uluslararası toplumu, işgalci Ermenistan’ı uluslararası hukuka ve yükümlülüklere uymaya zorlamak için kararlı adımlar atmaya çağırdı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, “Ermeni ordusunun sivilleri ve şehirleri bombalanması barbarlığın açık örneğidir” dedi. Açıklamada, “Ermenistan saldırıları uluslararası insani hukuk ve cenevre sözleşmeleri de dahil olmak üzere uluslararası hukukun temel normlarına aykırıdır” denildi.

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Emenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7sivil öldü ve 39 kişi yaralandı.