Ermenistan, 13 ve 16 yaşındaki iki Azerbaycanlı sivili daha katletti

24 Ekim 2020, 13:05

Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine düzenlediği füze saldırılarında 13 ve 16 yaşındaki iki sivil daha hayatını kaybetti.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için başlattığı kara harekatı kararlılıkla sürerken Ermenistan’ın Azerbaycan’ın sivil yerleşimlerine düzenlediği saldırılar nedeniyle siviller ölmeye devam ediyor.

Azerbaycan Başsavcılığından bugün yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusunun Goranboy ve Terter illerine top ve füzelerle saldırı düzenledi.

Açıklamada, Terter ilinin Kebirli köyünde bir eve füze isabet etmesi sonucu Orhan İsmayılzade’nin (16) yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Goranboy ilinin Tapkarakoyunlu köyünde de top mermilerinin isabet etmesi sonucu 2 evin zarar gördüğü bildirildi.

İlgili haber: Ermenistan, Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine füzeyle saldırdı!

17 EKİM’DEKİ SALDIRIDA YARALAN ÇOCUK VEFAT ETTİ

Ermenistan’ın 17 Ekim 2020’de Gence’ye düzenlediği füze saldırısında enkaz altından sağ kurtarılan 13 yaşındaki Artur Mayakov’un da tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi.

İlgili haber: Ermenistan, Azerbaycan’ın üç kentine daha balistik füze ile saldırdı

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDEREK SİVİLLERİ KATLETTİ

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova’da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ’daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı “ateşkes” kararı almıştı. Ermenistan ordusunun, ateşkesin üzerinden 24 saat geçmeden Azerbaycan’ın Gence kentine füzelerle saldırması sonucu 10 kişi ölmüş, 35 kişi yaralanmıştı.

15 Ekim’de de Terter kentinde defin töreni için mezarlığa giden sivillere yönelik düzenlenen saldırıda, 4 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi yaralı kurtulmuştu.

Ermenistan, 17 Ekim’de Gence’ye füzelerle bir saldırı daha düzenlemiş, 13 sivil yaşamını yitirmiş, 50’nin üzerinde sivil yaralı olarak enkaz altından çıkartılmıştı.

ERMENİSTAN İLE 2. ATEŞKESİ DE İHLAL ETTİ

Azerbaycan ile Ermenistan arasında 18 Ekim’de yerel saat ile 00.00’dan itibaren insani amaçlı geçici ateşkes ilan edildi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından 17 Ekim’de yapılan açıklamada, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanı ülkeleri ABD, Rusya ve Fransa devlet başkanlarının 1 Ekim tarihli bildirisi ile AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının 5 Ekim tarihli bildirilerine dayanarak ve 10 Ekim tarihli Moskova bildirisine uygun olarak kabul edildiği bildirilen geçici ateşkes kararı, yerel saatle 00.00’dan itibaren uygulamaya girdi.

Azerbaycan
Ermenistan
saldırı
sivil
Bunlara da bakın: