Ermeniler, Azerbaycan toprağı Kelbecer'i terk etti

Haberler
Ömer Kaya
12 Kasım 2020, 13:54
Ömer Kaya
12 Kasım 2020, 13:54

Karabağ’da Azerbaycan’ın tarihi harekatı sonrası imzalanan ateşkes anlaşması kapsamında Ermenilerin, yeniden Azerbaycan toprağı olan Kelbecer’i terk ettiği öğrenildi.

Azerbaycan’ın Karabağ’daki topraklarında işgali sonlandırmak için başlattığı harekat 44 günün ardından sona erdi. Ermenistan, Azerbaycan ve Rusya arasında varılan anlaşma gereği Ermeniler, 15 Kasım’a kadar Kelbecer kentini boşaltacaktı. Bölgeden bugün edinilen bilgilere göre Ermenilerin, Kelbecer’i boşaltmaya başladığı bildirildi.

ERMENİLER, KELBECER’İ TERK EDİYOR

Karabağ’da Azerbaycan’ın kesin zaferiyle sonuçlanan harekat sonrası imzalanan anlaşmanın 6’ncı maddesine göre, Ermenistan’a geri çekilmek için Kelbecer’de 15 Kasım’a, Laçın’de ise 1 Aralık’a kadar süre verilmişti.

ERMENİSTAN TESLİM OLDU: PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre Karabağ’a “Rus Barış Güçleri” konuşlandırılacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece yarısı ulusa seslenişinde söz konusun Barış Gücü Merkezinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de olacağını iki kere vurguladı. Aliyev, Dağlık Karabağ’ın statüsünün tartışmasız ve Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizdi ve bu anlaşmayla da tasdik edildiğini açıkladı. Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan daha sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Bu açıklamaları Ermenistan Başbakanı bu gece yarısı sosyal medya hesabından yaptı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı, bildiri imzaladıklarını duyururken, bunun acı verici olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi. İlerleyen dakikalarda önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu.

Karabağ Anlaşmasının maddeleri için buraya tıklayın