Ermeni vahşeti "Hocalı Soykırımı" Kanada’da protesto edildi

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Şubat 2020, 12:33
Ayyıldız Huri Kaptan
27 Şubat 2020, 12:33

Ermenistan’ın 1992 yılında Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği soykırım Kanada’da protesto edildi.

Ermenistan’ın 1992 yılında Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal ederek Hocalı kasabasında gerçekleştirdiği soykırım, Kanada’da protesto edildi.

Kanada’nın başkenti Ottawa’daki federal parlamento binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, ellerindeki bayrak ve pankartlarla katliamı protesto etti. Yedi ayrı Azerbaycanlı sivil toplum kuruluşu tarafından ortaklaşa organize edilen protesto sırasında, soykırımın 28. yılında bile acıların ilk günkü kadar taze olduğu ifade edildi. Parlamento binası önünde toplanan gruba, Kıbrıs, Batı Trakya, Türkiye ve Kerkük Türkleri de destek verdi.

ERMENİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE KADAR YÜRÜDÜLER

Grup, ellerindeki bayrak ve pankartlarla Ermenistan Büyükelçiliğine kadar yaklaşık 3 kilometre yürüdü. Yürüyüş sırasında “Hocalı için adalet”, “Ermeni teröristler Karabağ’dan defolun”, “Karabağ Türk toprağıdır” ve “Karabağ bizim olacak” şeklinde sloganlar atıldı. Grubun protestosu sırasında Kanada polisi de Ermenistan Büyükelçiliği önünde güvenlik önlemi aldı. Protesto gösterisi olaysız sona erdi.

HOCALI SOYKIRIMI

Ermenistan ordusu 26 Şubat 1992’de girdiği Hocalı’da çocuklar ve kadınlar dahil yüzlerce sivili öldürmüş ve binden fazlasını da rehin almıştı. Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesinde büyük bir soykırıma imza atan Ermeniler, 28 yıl önce 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycan Türkü’nü vahşice katletti. Son yıllarda işlenmiş en büyük soykırım ve savaş suçu olarak tarihe geçen olayın failleri ise henüz hesap vermedi.