Ermeni tasarısı Beyaz Saray'ın talebiyle üçüncü kez engellendi

06 Aralık 2019, 17:32

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosunda sözde “Ermeni soykırımı” tasarısının oylanmasının, Beyaz Saray’ın isteği ile üçüncü kez engellendiği bildirildi.

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Kevin Cramer, “Demokrat Senatör Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz’un hazırladığı ve sözde ‘Ermeni soykırımının resmen tanınmasını’ öngören karar tasarısının oylanması engellendi.” dedi.

BEYAZ SARAY’IN TALEBİYLE OYLAMA ENGELLENDİ

Cramer senatoda yaptığı konuşmasında, “ABD Başkanı Donald Trump, daha yeni Londra’daki NATO Zirvesi’nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp döndü. Şu anın bu tasarıyı geçirmek için doğru zaman olduğunu düşünmüyorum. Bu tasarı Trump yönetiminin diplomatik çabalarını baltalıyor.” ifadelerini kullandı. Daha önce Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve ardından David Perdue, söz konusu tasarının oylanmasını engellemişti.

ABD basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın 13 Kasım’da Beyaz Saray’da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray’ın sözde “Ermeni soykırımının resmen tanınmasını” öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazmıştı. ABD Temsilciler Meclisinde 29 Ekim’de yapılan oylamada, 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan karar tasarısı kabul edilmişti.