Ermeni işgalinden kurtarıldı: Madagiz yeniden Sukovuşan

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
04 Ekim 2020, 14:45
Mehmet Berk Yaltırık
04 Ekim 2020, 14:45

Azerbaycan ordusu, yıllarca süren Ermeni işgalinin ardından kurtarılan Madagiz’de Azerbaycan bayrağını göndere çekti. Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da kurtardığı en büyük yerleşim yeri olan bölgeye eski adı Sukovuşan’ın yeniden verildiği Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından duyuruldu.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nin 3 Ekim 2020’de Dağlık Karabağ’da bulunan Magadiz’de Azerbaycan bayrağını göndere çektiği aktarıldı. Cumhurbaşkanı Aliyev de 3 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden, “Bugün Azerbaycan ordusu Madagiz’de Azerbaycan bayrağını (göndere çekti). Madagiz bizimdir. Karabağ Azerbaycan’ındır!” diye kaydetti. Aliyev, 3 Ekim 2020 tarihinden itibaren Madagizin tarihi adı Sukovuşan’ın bölgeye yeniden verildiğini duyurdu.

AZERBAYCAN, DAĞLIK KARABAĞ’DA TOPRAKLARINI GERİ ALIYOR

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında Ermeni güçleri, 27 Eylül 2020’de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açtı. Ermeni güçlerinin provokasyonunu önlemek için karşı saldırı gerçekleştiren Azerbaycan ordusu, Ermenistan’a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sistemini imha etti. Azerbaycan ordusunun, Ermenilerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırı neticesinde işgal altında bulunan bazı yerleşim birimlerini kurtardığı duyuruldu. 

HANGİ KÖYLER KURTARILDI?

Azerbaycan Savunma Bakanlığının 27 Eylül 2020’de yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtardı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Anar Eyvazov, basın toplantısı düzenleyerek senelerden beri Ermeni işgalinde olan; Fuzuli bölgesinin Karahanbeyli, Gervend, Köy Gerediz, Yukarı Abdurrahmanlı köyleri ile Cebrayıl bölgesinin Büyük Mercanlı ve Nüzgar köylerinin Azerbaycan ordusunun kontrolüne geçtiğini söyledi.

Bununla birlikte Azerbaycan güçlerinin, Ağdere ve Murovdağ yönünde de bazı stratejik noktalarda kontrol sağlandığını açıklayan Yarbay Eyvazov, diğer yerleşim birimlerinin de kurtarılması için operasyonun devam ettiğini aktardı. Daha sonra işgalden kurtarılan köy sayısının 7 olduğu da aktarıldı.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin 3 Ekim 2020 itibarıyla yedi köyü daha; Terter ilçesinin Talış köyünü, Cebrayil ilçesine bağlı Mehdili, Çakırlı, Aşağı Maralyan, Şaybey ve Gujag köylerini, Fuzuli ilçesine bağlı Aşağı Abdurrahmanlı köyünü işgalden kurtardığı duyuruldu. Böylece Azerbaycan ordusunun kurtarmış olduğu köy sayısı 15’e çıktı.