Ermeni işgalinden arındırılan Cebrayil'de imar çalışmaları başladı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Kasım 2020, 14:13
Ayyıldız Huri Kaptan
16 Kasım 2020, 14:13

Azerbaycan ordusunun Ermeni işgalinden kurtardığı ilk şehir merkezi olan Cebrayil topraklarında inşa ve onarım çalışmaları başladı. Tarihi şehirde başlayan imar faaliyetleri sosyal medyada yer aldı.

Karabağ’da Azerbaycan’ın tarihi harekatı sonrası imzalanan ateşkes anlaşması kapsamında Ermeniler, yeniden Azerbaycan’ın olan toprakları boşaltırken; Azerbaycanlılara kullanılamaz halde bırakmak için evleri, ormanları 28 yıl önce işgalle geldiklerinde yaptıklarını tekrarlayarak yakıp yıktı.

CEBRAYİL YENİDEN AYDINLATILIYOR


Ermenilerin Azerbaycan topraklarını terk ederken elektrik direklerine verdikleri zarar ile kent karanlığa büründü. Kurtarılan Cebrail bölgesinde Ermeni işgalinin izleri silinmeye, şehir onarılmaya başlandı. Cebrail’e giden yolda çekilmiş, sosyal ağlarda paylaşılan görüntüler ile şehirdeki onarım ve inşa çalışmaları gözler önüne serildi. Azerishig OJSC (Bakü elektrik şebekesi işletmecisi) tarafından Cebrail bölgesine yeniden elektrik direkleri kuruldu. Bölgedeki bir dizi köye elektrik temini yeniden sağlandı.
Azerishig OJSC’nin yürüttüğü inşa çalışmaları işgalden kurtulan diğer bölgelerde de devam ediyor.

Azerbaycan ordusu 4 Ekim’de Ermeni işgali altındaki Cebrayil şehrini kurtardı. Cebrayil şehri, Azerbaycan ordusunun Ermeni işgalinden kurtardığı ilk şehir ve rayon merkezi oldu.