Kıbrıs Türklerinin şanlı Erenköy Direnişi'nin 57'nci yıl dönümü

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
08 Ağustos 2021, 10:17
Mehmet Berk Yaltırık
08 Ağustos 2021, 10:17

Kıbrıs Türklerinin mücadelesinin sembol direnişi olarak 57 yıl önce tarihe geçen Şanlı Erenköy Direnişi ve Erenköy şehitleri, bugün anılıyor.

Kıbrıs’ın Erenköy bölgesinde Türk Mukavemet Teşkilatına (TMT) bağlı Kıbrıs Türklerinin, 5-10 Ağustos 1964 tarihleri arasında Kıbrıs Rumlarının saldırılarına karşı kahramanca karşı koymaları, tarihe “Şanlı Erenköy Direnişi” adıyla geçti. Kıbrıs Türklüğünün bu sembol direnişi, gerek Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ikmal hattının korunması, gerekse adadaki Türklerin direniş azmini güçlendirmesi açısından önemli bir dönüm noktasıdır.

Bu direnişin anısına her 8 Ağustos’ta Kıbrıs’ta “Şanlı Erenköy Direnişi ve Erenköy Şehitlerini Anma Günü” kaydedilmektedir.

ŞANLI ERENKÖY DİRENİŞİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinde önemli bir yeri olan Erenköy Direnişi, adanın batısındaki Erenköy’de Kıbrıs Türklerinin, Rumların saldırılarına karşı koyup geri püskürtmeleriyle tarihe geçti. 1963’te Kıbrıs Türklerini hedef alan Kanlı Noel Katliamından önce ve sonra bu bölge, Anamur üzerinden Türkiye’yle kurulan ikmal hattının köprü başı konumundaydı. Silah ve mühimmat ikmalinin yanı sıra Türkiye’de eğitim gören Kıbrıs Türkü öğrenciler 30-31 Mart 1964 tarihinden itibaren gruplar halinde adaya bu güzergâh üzerinden intikal etmişlerdi. 1958-1964 yılları arasında Türkiye’den getirilen silahlar Yeşilırmak üzerinden Ada’nın çeşitli bölgelerine Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) mensuplarınca ulaştırılıyordu. 1964 yılında Kıbrıslı Rumlar ve Yunanlılar Erenköy bölgesine saldırı başlatınca, 5-10 Ağustos 1964 tarihleri arasında çarpışmalar yaşandı. Çevredeki Türk köylerinin sakinleri Erenköy’e sığınmasının ardından 8 Ağustos günü Rumlar taarruza geçince, bu tarihte 16.15 sıralarında iki Türk uçağı uyarı uçuşu yaptı. Eskişehir’den Kıbrıs’a, dörtlü kol komutanı olarak gönderilen Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, F-100 uçağının uçuş esnasında yerden isabet alarak düşürülmesinin akabinde paraşütle atlamayı başardı, ancak Rumlar tarafından esir alındı. Topel, uluslararası savaş hukukunun esirleri kapsayan maddelerine aykırı olarak yapılan işkenceler sonucu şehit edilerek Cumhuriyet döneminin ilk hava harp şehidi oldu. Rumların saldırılarına cevaben bu sefer 9 Ağustos günü 64 Türk uçağının müdahalesiyle çatışmalar son buldu ve Rumlar geri çekildi. 10 Ağustos günü de ateşkes imzalandı. Kıbrıslı Türklerin bu destansı savunması “Şanlı Erenköy Direnişi” olarak tarihe geçti.