Erdoğan ve Zelenskiy telefon görüşmesi gerçekleştirdi

07 Kasım 2019, 10:13

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki ülkenin başkanlığında Kıyiv’de yapılacak olan Üst Düzey Stratejik Konsey’in bir sonraki toplantısı için yapılacak hazırlıklar ile ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinin konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre, Erdoğan ve Zelenskiy, her alanda işbirliğini güçlendirmek adına aynı fikirde olduklarını belirterek, Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret bölgesi (FTZ) kurulması konusunda, müzakerelerin yoğunlaştırılmasının önemine dikkat çektiler.

KARŞILIKLI İYİ NİYETLERİNİ İLETTİLER

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy, Türk şirketlerinin Silah ve Güvenlik-2019 fuarına katılmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirirken, Ukrayna ve Türkiye arasındaki savunma işbirliğinin önemini vurguladı. Erdoğan ise Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteğin sürekli olduğunu hatırlatarak, Donbass’taki çatışmanın barışçıl yollarla çözülmesi konusunda atılan adımları memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Bunlara da bakın: