Erdoğan ile Zelenskıy görüşmesinde Kırım Tatarlarına yardım konusunu ele alındı

Haberler
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 10:57
Anife Bilal
22 Eylül 2021, 10:57

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskıy ile bir araya geldi. Yeni Türkevi’nde basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 50 dakika sürdü.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskıy, Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere bulundukları New York’ta ikili ve heyeteler arası görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, dün yeni açılışı yapılan Türkevi’nde düzenlendi. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisinden, bugün yapılan açıklamaya göre,  görüşmede taraflar işgal altında bulunan Kırım’daki insan hakları durumu ve Rusya tarafından yasa dışı alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsakların serbest bırakılması konusunda Türkiye’nin sağlayabileceği yardım konularını ele aldı. Bunun dışında, görüşmede özellikle Kırım Tatarları için konut inşaatı projesi olmak üzere ortak projelerin uygulanma hızı konuşuldu.

İki lider, bir dizi ekonomik konuyu görüşerek iki ülke arasında Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması sürecinin tamamlanmasına yönelik çalışmaları yoğunlaştırma konusunda anlaştı. Ayrıca görüşmede askeri iş birliği ve Karadeniz’deki güvenlik konuları ele alındı.

Bilindiği gibi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin New York kentinde düzenlenen BM Genel Kurulu’nda konuşma yaptı. Erdoğan konuşmasında, Kırım’ın işgalini tanımadıklarını ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini yineledi.