Erdoğan: Türkiye, Karabağ'daki barış gücü içinde yer alacak

Güncel
Ömer Kaya
11 Kasım 2020, 15:41
Ömer Kaya
11 Kasım 2020, 15:41

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Azerbaycan’ın Karabağ zaferine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, Türk askerinin nasıl görev alacağını da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugünkü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Ak Parti Grup Toplantısındaki konuşmasının merakla beklenen konusu, Azerbaycan’ın zaferi ve yapılan ateşkes anlaşmasıydı. Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya’nın imzaladığı Karabağ savaşı ateşkes anlaşması kapsamında, Türk askerinin de barış gücü olarak görev alacağı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından dile getirildi. Ancak anlaşma metninde Türkiye’nin adının geçmemesi ve Rusya’dan yapılan açıklamalar kafaları karıştırdı. Azerbaycan’ın Karabağ’daki tarihi harekatı ve imzalanan ateşkes anlaşmasını değerlendiren Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) barış gücünde yer alacağını açıkladı ve ekledi: “Bu merkez Azerbaycan’ın kurtarılan toprakları üzerinde olacaktır.”

“AZERBAYCAN İLE ORTAK GELECEĞİMİZİ BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Türkiye, anlaşmanın uygulanmasını gözetmek ve denetlemek üzere bölgede kurulacak ortak barış gücünde Rusya ile birlikte yer alacak. İşgal altındaki toprakların kurtarılmasında gayret gösteren herkese teşekkür ediyorum. Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Bu merkez, Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üzerinde kurulacaktır. Dağlık Karabağ’daki ateşkesin ihlalini önlemeye yönelik tüm tedbirler bu merkez tarafından alınacaktır. Böylece, Azerbaycan topraklarındaki ve Karabağ’daki 28 yıllık işgal, resmen ve fiilen sona ermiştir. Karabağ bir kez daha eman yurdu haline gelmekte, hilalin gölgesindeki huzurlu yerini almaktadır

Azerbaycan Devleti, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hiçbir sivilin zarar görmeyeceğinin taahhüdünü verdi. Karabağ’da nasıl kısa sürede adil bir barış tesis edildiyse, samimi bir işbirliğiyle, Suriye’de de benzer bir adımın atılabileceğine inanıyoruz. Bölgemizde ve dünyada yaşanan değişim sürecinde ülkelerimizi, iki kardeş olarak ele ele vererek birlikte yükseltecek, hedeflerimize birlikte ulaşacağız. Bundan sonra Azerbaycan’la çok daha yakın, çok daha güçlü iş birliği içinde olacak, ortak geleceğimizi birlikte inşa edeceğiz.

ERMENİSTAN TESLİM OLDU: PAŞİNYAN YENİLGİYİ KABUL ETTİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını duyurdu. Anlaşmaya göre Karabağ’a “Rus Barış Güçleri” konuşlandırılacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece yarısı ulusa seslenişinde söz konusun Barış Gücü Merkezinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de olacağını iki kere vurguladı. Aliyev, Dağlık Karabağ’ın statüsünün tartışmasız ve Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizdi ve bu anlaşmayla da tasdik edildiğini açıkladı. Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu. Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan daha sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Bu açıklamaları Ermenistan Başbakanı bu gece yarısı sosyal medya hesabından yaptı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı, bildiri imzaladıklarını duyururken, bunun acı verici olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi. İlerleyen dakikalarda önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu.

Karabağ Anlaşmasının maddeleri için buraya tıklayın