Erdoğan: Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde ağırlığı artıyor

15 Ekim 2019, 13:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) 7. Zirvesi’nde üye ülkelerin devlet başkanları ile bir araya geldi.

Erdoğan, konuşmasında Türk Konseyi üye ülkeleri ile ilişkiler, Barış Pınarı Harekatı ve Yukarı Karabağ ve Kıbrıs sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“TÜRK KONSEYİ GİBİ YAPILARIN DÜNYA SİYASETİNDE AĞIRLIĞI ARTIYOR”

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Bu zirve tarihi bir nitelik taşıyor. Türk Konseyi gibi yapıların dünya siyasetinde ağırlığı artıyor. Konseyin BMGK ve İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde gözlemci statüde olmasını istiyoruz. Ekonomilerimiz üzerindeki döviz baskısını azaltacak önlemleri almalıyız. Yerel paralarla ticarete verdiğimiz önemin altını çizmek istiyorum. Kotalar maalesef ticaretimiz önündeki en büyük engellerden biri. Türk Konseyi olarak aramızdaki kotaları kaldırmamız gerekiyor.

Yukarı Karabağ sorununun en kısa sürede barışçıl yollarla ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü esasında çözülmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz.

Bu sabah itibarıyla yaklaşık bin kilometrekarelik alanı bölücü terör örgütünün işgalinden kurtardık. Suriye’nin kuzeyi barış pınarlarıyla yeniden yeşerene, hedeflerimize ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

“Kısa zamanda Münbiç’ten Irak sınırımıza kadar olan bölgeyi güvenli hale getirip, ilk etapta 1 milyon daha sonra 2 milyon Suriyeli sığınmacının evlerine kendi tercihleriyle dönmelerini temin edeceğiz.”


TÜRK KONSEYİ
Bunlara da bakın: