Erdoğan: Suriye'de düştükleri hataya Libya'da düşmemelerini temenni ediyoruz

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2020, 12:47
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Ocak 2020, 12:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası toplumun Suriye’de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini temenni ediyoruz.” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel ile “Türk-Alman Üniversitesi Yeni Binalarının Açılış Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 24 Ocak 2020’de Merkel’le gerçekleştireceği ikili görüşmeyle ilgili, “İkili ilişkilerimizin yanı sıra Libya başta olmak üzere bölgesel meseleleri ayrıntılı şekilde ele alacağız.” dedi.

ERDOĞAN, TÜRK-ALMAN DOSTLUĞUNUN SEMBOLÜ HALİNE GELMESİNİ DİLİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1,5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk Alman Üniversitesinin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor.” dedi.

“TÜM AKDENİZ HAVZASI ETKİLENECEK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir an önce sükunet sağlanmazsa Libya’daki kaos ortamı tüm Akdeniz havzasını etkileyecektir.” diyerek konuşmasını şu ifadelerle sürdürdü:

“ULUSLARARASI TOPLUMUN AYNI HATAYA DÜŞMESİNİ İSTEMİYORUZ”

Libya’daki terör örgütleriyle ilgili Erdoğan, “DEAŞ ve El Kaide gibi terör örgütleri ile lejyonerlerin palazlanmasını istemiyorsak çözüm sürecini hızlandırmamız gerekiyor, Uluslararası toplumun Suriye’de düştüğü hataya Libya’da düşmemesini temenni ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Libyalı kardeşlerimizin barışı, huzuru ve geleceği için bu zor zamanlarında onların yanında olmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

“EN BÜYÜK HEDEFİMİZ LİBYA’DAKİ KRİZİ SONLANDIRMAK”

Erdoğan, “2 bin 400’den fazla kişinin ölümüne, 7 bin 500’den fazlasının yaralanmasına sebep olan bu krizi sonlandırmak en büyük hedefimizdir.” dedi.