Erdoğan: S-400'ler Türkiye-ABD ilişkilerini bozmamalı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2019, 11:56
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Eylül 2019, 11:56

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kuruluna katılmak üzere bulunduğu ABD’de Fox News televizyonuna röportaj verdi.

Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Erdoğan, S-400 ve F-35 alımlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. F-35 için Türkiye adına ”Biz müşteri değiliz, ortağız!”, S-400’ler için ise, bazı NATO ülkelerini örnek göstererek ‘‘Onlarda olunca oluyor da Türkiye gibi bir ülkede olunca niye olmasın?” ifadelerini kullandı.

”F-35’TE MÜŞTERİ DEĞİLİZ, ORTAĞIZ”


Erdoğan, Fox News muhabirinin “Ticaret hacmini artırmak istediğinizi söylediniz ancak S-400’lerin alınmasıyla ilgili ABD tehditlerini göz ardı ettiniz, F-35 savaş uçaklarının programından çıktınız. Neden böyle oldu?” sorusuna karşılık şöyle konuştu:

“Bir defa şunu çok açık net ABD’nin S-400 ile ilgili yaklaşım tarzını hiçbir zaman tehdit olarak görmedim. Niçin? Çünkü biz Patriotları Sayın Obama döneminde istedik ama bize Patriotlar noktasında ‘Kongre izin vermiyor’ dediler ve bize vermediler. Sonra Sayın Trump’tan da talepte bulundum ama maalesef Sayın Trump döneminde de alamadık. Şu anda özellikle bizim savunma noktasında kendi ihtiyaçlarımızı karşılama durumumuz söz konusu değil mi? Bunun için de savunma sistemleri noktasında Rusya ile böyle bir adımı atmak durumunda kaldık. Hem şartlarını gayet iyi düzenlediler ve bu şartlar çerçevesinde de, ortak üretimden kredi şartlarına varıncaya kadar bu imkanlar bize gelince biz de bu adımı attık. Kaldı ki, ben bu konuda Sayın Başkan’a ‘sizden de Patriot alabiliriz’ dedim ve şartlar noktasında uygun, olumlu şartlar olursa alternatif olarak bu savunma sistemlerimizi Patriotlarla da takviye edebiliriz ancak burada şöyle bir durum var, F-35’de biz müşteri değiliz, ortağız, oradaki 9 ülkeden biriyiz. Şu ana kadar 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Kaldı ki F-35’lerin bazı parçalarını Türkiye’de üretiyoruz. Bunun yanında şu anda Türkiye’ye verilmesinden vazgeçilen her uçak için bu sistemin kaybı 7 milyon dolardır. Biz pilotlarımızı gönderdik burada eğitim aldılar ve 4 veya 5’inin de teslimi noktasına gelinmişti, son anda bunun verilemeyeceğini söylediler. Ben bunu stratejik ortaklığa yakıştıramıyorum ve bunu doğru bulmuyorum. Nasıl stratejik ortağız ki 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yapmışız… Sayın Başkan’ın ‘1 milyar 400 milyon dolar ödemesi olan stratejik ortağımıza yapılan yanlıştır’ diye açıklaması var.”


”ONLAR DA NATO ÜLKESİ, BİR ŞEY OLMUYOR”

Erdoğan, ”S-400 olayı Türkiye Amerika ilişkilerini kesinlikle bozmamalı çünkü bunlar savunma sistemleri noktasında Türkiye’nin ihtiyacıdır. Kaldı ki S-400 dediğimiz zaman Yunanistan’da, Bulgaristan’da, Slovakya’da var. Onlar da NATO ülkesi. Onlarda olunca oluyor da Türkiye gibi bir ülkede olunca niye olmasın?” dedi.