Erdoğan- Putin görüşmesi bugün gerçekleşecek

22 Ekim 2019, 10:40

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir araya gelecek. Yapılacak olan görüşmenin ana gündem maddesi, Barış Pınarı Harekatı ve YPG’nin Suriye rejimine bıraktığı bölgeler olacak.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı Barış Pınarı Harekatına, Washington ile varılan mutabakat çerçevesinde verilen 5 günlük aranın dolmasına saatler kala, Rusya’nın Soçi kentinde kritik bir görüşme gerçekleştirecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu seyahatte Sayın Putin ile süreci ele alacak, ondan sonra da atılması gereken adımları inşallah atmış olacağız” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN ÇEKİLDİĞİ BÖLGELERE REJİM GELDİ

ABD güçlerinin çekilmesiyle birlikte, Barış Pınarı Harekat bölgesi dışında kalan alanların büyük bölümü rejim güçlerinin kontrolüne geçti. Rusya destekli rejim güçleri, Fırat’ın batısında Münbiç’te, doğusunda ise Kobani, Ayn İsa, Tel Tamer, Haseke ve Kamışlı bölgelerine hakim oldu. 32 kilometre derinliğindeki güvenli bölgeyi bütün sınır hattı boyunca oluşturmak isteyen Ankara, Rusya ile yapılacak olan görüşmede bu konuyu gündeme getirecek.

ZİRVE ÖNCESİ KARŞILIKLI AÇIKLAMA 

Kritik ziyaret öncesi hem Ankara hem de Moskova’dan açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Soçi’de gerçekleşecek temaslarda, Suriye başta olmak üzere bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.” denildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in danışmanı Yuri Uşakov ise, Erdoğan-Putin görüşmesinde ana gündem maddesinin Barış Pınarı Harekatı olacağını belirtti. Uzun vadeli bölgesel istikrarın, Suriye’nin toprak bütünlüğünü yeniden sağlayarak mümkün olabileceğini vurgulayan Uşakov, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin Esad yönetimi ile düzenli olarak temas halinde olduklarını da hatırlattı. 

ADANA MUTABAKATI GÜNDEMDE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Adana Mutabakatı’nı gündeme getirdi. Türkiye ile Şam yönetimi arasında diyalog kurulmasının gerekli olduğu ifade eden Lavrov, “Ankara ile Şam arasında diyaloğun, 1998’de imzaladıkları Adana Mutabakatı’na dayandırılması gerektiği açık” dedi. Lavrov, Türkiye ve Suriye’nin gerekli görmesi halinde, Adana Mutabakatı’nda bazı değişiklikler yapılmasını destekleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Bunlara da bakın: