Erdoğan-Putin görüşmesi: Öne çıkan başlıklar neler?

Güncel
Filiz
05 Ağustos 2022, 11:42
Filiz
05 Ağustos 2022, 11:42

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya’nın Soçi şehrinde görüşecek. Görüşmelerde Rusya’nın geniş çaplı işgal girişimlerine devam ettiği Ukrayna Savaşı ve Tahıl Koridoru konusu, Türkiye’nin Suriye’deki olası sınır ötesi terör operasyonları, Irak/Zahok’ta yaşananlar ve Rusya’yla iş birliği içinde yapımı devam eden Mersin Akkuyu Nükleer Tesisinin son durumu konuşulacak.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün mevkidaşı Vladimir Putin’le Rusya’nın Soçi şehrinde buluşacak. En son 19 Temmuz 2022’de İran’ın başkenti Tahran’da yapılan Üçlü Zirve’de baş başa gelen iki lider, bugün de Soçi’de bir araya geliyor.

Tahran’daki zirveden önce geçen sene 29 Eylül’de yine Soçi’de bir araya gelen iki lider, yaklaşık 3 saatlik baş başa görüşmenin ardından bir açıklamada bulunmamışlardı.

ERDOĞAN VE PUTİN NE GÖRÜŞÜMEDE NE KONUŞACAK?

Soçi’de bugün yapılacak toplantıda liderler, gündemdeki Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaş, tahıl koridoru, Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın kuzeyinde yapacağı teröre karşı olası sınır ötesi operasyonlar, Irak Zahok’ta gelişen olaylar ve Mersin’de Rus iş birliğiyle yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santralinde yaşanan sorunlar gibi konuları konuşacak.