Erdoğan-Putin görüşmesi: Erdoğan'dan kalıcı ateşkes vurgusu

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 18:36
qha muhabir
17 Mart 2022, 18:36

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya işgal girişimi ve saldırısına ilişkin telefon görüşmesi yaptı. Erdoğan, görüşmede Putin’e kalıcı ateşkesin sağlanması ile uzun soluklu çözümün gerçekleşeceğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, bugün telefonda görüştü. Erdoğan, görüşmede, Rusya ve Ukrayna’nın aralarında kalıcı barışın sağlanması için samimi bir tutum sergilediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerden müspet sonuç alınmasını canı gönülden arzu ettiklerini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalıcı ateşkesin sağlanması halinde uzun soluklu çözümün yol açacağına işaret etti.

ERDOĞAN, PUTİN’İ ZELENSKIY İLE GÖRÜŞMEK ÜZERE TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Putin ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’ın İstanbul veya Ankara’da misafir edilmesi teklifini yineledi.

Savaşın hiçbir tarafa fayda sağlamayacağını ve diplomasiye fırsat verilmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, insani durumun gözetilmesi ve insani koridorların çift yönlü olarak sorunsuz ve etkin şekilde işletilmesine dikkat çekti.

Bu kapsamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün Rusya’da mevkidaşı Lavrov ile görüşürken bugün de Ukrayna’da mevkidaşı Kuleba ile görüşmek üzere ziyaret gerçekleştirdi.