Erdoğan, Macron ile Ukrayna tahıl koridorunu görüştü

Güncel
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 14:15
qha muhabir
17 Temmuz 2022, 14:15

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Ukrayna tahılına ilişkin açılacak olan koridor hakkında bilgilendirmede bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından 16 Temmuz 2022 tarihinde yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konular ele aldı. Erdoğan, görüşmede Macron’a Ukrayna tahılının ihracına ilişkin sürecin, Türkiye, Rusya, Ukrayna ile Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinden oluşacak ve Türkiye’de kurulacak olan Koordinasyon Merkezi tarafından idare edilmesi kararına varıldığını iletti.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain) konusunda beklentilerinin “tam açıklık” prensibi çerçevesinde azami iş birliğini içeren ortak bir sistem geliştirmek ve tedarik projesinin başlatılmasını temin etmek olduğunu ifade etti. SAMP/T (Surface-to-Air Missile Platform/Terrain); kara konuşlu, orta irtifa, uzun menzilli, hava ve kısa menzilli balistik füze savunma sistemi olup, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’deki Ukrayna savaşıyla ilgili NATO toplantıları sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mevkidaşı Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi ile bir araya geldiğini ve ana meselenin Eurosam SAMP/T ve savunma sistemi olduğunu söylemişti.

UKRAYNA TAHILIN İHRACATI VE İSTANBUL KOORDİNASYON MERKEZİ

Erdoğan, görüşmede Macron’a Ukrayna tahılının ihracına ilişkin sürecin, Türkiye, Rusya, Ukrayna ile Birleşmiş Milletler (BM) yetkililerinden oluşacak ve Türkiye’de kurulacak olan Koordinasyon Merkezi tarafından idare edilmesi kararına varıldığını iletti. Cumhurbaşkanı ayrıca, planı süratle hayata geçirerek küresel gıda güvenliği bağlamında büyük bir rahatlamayı temin edeceklerini belirtti.

İstanbul’da 13 Temmuz’da düzenlenen Ukrayna tahılı konulu dörtlü zirvede, İstanbul’da koordinasyon merkezi kurulacağı kararlaştırılmıştı.

Ukrayna, tahıl ihracının yollarını arıyor

SAMP-T SİSTEMLERİ NEDİR?

SAMP-T sistemi Türkiye, Fransa ve İtalya, 2017 senesinde Fransız-İtalyan konsorsiyumu EuroSam ile SAMP/T hava savunma sisteminin birlikte üretilmesini de içeren bir çalışma başlatmışlardı. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemleri için anlaşma imzalamasından hemen sonra atılan bu adım kapsamında, 2018 başında 18 aylık bir tanımlama çalışması yapılması kararı verildi. NATO sistemlerine entegre edilebilen SAMP/T hava savunma sistemi için çalışma önemli bir aşamaya geldiği 2019 sonuna doğru Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Harekatı’nı başlatması sürecin askıya alınmasına neden olmuştu.