Erdoğan: İzmir'de 58 can kaybı, 896 yaralı var

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 17:16
Ayyıldız Huri Kaptan
01 Kasım 2020, 17:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de can kaybının 58’e, yaralı sayısının ise 896’ya yükseldiğini duyurdu. Erdoğan, evsiz kalan vatandaşlar için “Bugüne kadarki tüm afetlerde olduğu gibi İzmir depreminde evlerini kaybeden vatandaşlarımızı da inşallah en kısa sürede yeni konutlarına kavuşturacağız.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir’de meydana gelen deprem sonrası arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü enkaz bölgesinde an itibarıyla 58 can kaybının ve 896 yaralının olduğunu açıkladı. Erdoğan 200’e yakın vatandaşın da tedavisinin sürdüğünü bildirdi. Cumhurbaşkanı, evsiz kalan vatandaşların da yeni konutlarına kavuşturulacağının sözünü verdi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Tekkeköy ilçesinde bulunan 19 Mayıs Stadı’nda yapılan AK Parti Samsun 7. Olağan İl Kongresi’ne katıldı. Kongrede, İzmir’deki deprem dolayısıyla arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü enkaz bölgesindeki gelişmelere ilişkin konuşan Erdoğan şunları kaydetti:

“İzmir’de gerçekleşen depremden dolayı tüm halkımıza geçmiş olsun diliyorum. İzmirli kardeşlerimiz şu anda 58 vefat, 896 yaralı var. Bunların 200 kadarı tedavi altında. Bunun dışındakiler ise taburcu edildiler.

ERDOĞAN’DAN EVİNİ KAYBEDEN VATANDAŞLARA EV SÖZÜ

Depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Bugüne kadarki tüm afetlerde olduğu gibi İzmir depreminde evlerini kaybeden vatandaşlarımızı da inşallah en kısa sürede yeni konutlarına kavuşturacağız. Hasar tespiti ile yıkılan ve yıkılması gereken binaların enkazlarının kaldırılmasının ardından hemen çalışmalara başladık. Bakanlıklarımız ve kurumlarımız tüm ekipleri ve imkanlarıyla felaket bölgesinde gereken her şeyi yapıyor.

Dün Van kongresinden İzmir’e geçtik ve kriz merkezinde toplantı yaptık. Enkaz bölgesinde de bilgileri aldık. Depremden etkilenen İzmirli kardeşlerimizin yaralarını soğuklar bastırmadan sarmakta kararlıyız. Rabbimden her türlü felaketten ve doğal afetten bizleri korumasını diliyorum.”