Erdoğan ile Merkel görüştü: Ana gündem Doğu Akdeniz

Haberler
Ozan Barış Erim
17 Eylül 2020, 09:56
Ozan Barış Erim
17 Eylül 2020, 09:56

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile video konferans bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Erdoğan, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ile ilgili tutumu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün, Almanya Şansölyesi Merkel ile video konferans yoluyla görüştü. Konu ile ilgili İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Almanya ilişkileri ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu Akdeniz konusunda yapıcı ve hakkaniyet temelli bir yaklaşım olduğu müddetçe anlaşmazlıkların müzakere ve uzlaşma ile çözülebileceğini ifade etti. 

“AVRUPA ADİL VE TUTARLI OLMALI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa devletlerinin Doğu Akdeniz meselesinde adil ve tutarlı olmaları gerektiğine dikkat çekti. Öte yandan Erdoğan, Türkiye’nin hakları hususunda sonuna kadar kararlı ve aktif politika uygulamayı sürdüreceklerini vurguladı.

Ayrıca iki lider arasında gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da yer aldı.