Erdoğan ile Macron, Rusya-Ukrayna savaşını, İsveç ve Finlandiya'nın NATO başvurusu konularını görüştü

Güncel
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 18:44
qha muhabir
26 Mayıs 2022, 18:44

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Liderler, Türkiye-Fransa ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu başta olmak üzere önemli meseleleri konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının açıklamasına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 26 Mayıs 2022 tarihinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede liderler, Türkiye-Fransa ilişkilerinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu dahil bölgesel meseleleri konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında en kısa zamanda adil bir barışa ulaşılmasını umut ettiklerini, bu doğrultuda iki ülkeyi diyalog ve diplomasi yoluyla teşvik etmeye devam ettiklerini dile getirdi.

“TERÖR ÖRGÜTÜ GÜDÜMÜNDEKİLERLE TEMAS, NATO RUHUYLA BAĞDAŞMIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütü PKK/YPG güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarının olduğunu ve bunun NATO çatısı altındaki müttefiklik ruhuyla bağdaşmayacağını da söyledi.