Erdoğan: Harekâtı işgal olarak tanımlarsanız kapıları açarız

10 Ekim 2019, 14:26

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Operasyonumuzu ‘işgal hareketi’ diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay, kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genel merkezindeki Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda Barış Pınarı Harekatının içeriğini ve uluslararası yansımalarını dile getirdi.

TOPLAM 16 BİN TERÖRİST TEMİZLENDİ

Erdoğan, “Son 4 yılda sınırlarımız içinde 7 bin 500, sınırlarımız dışında 8 bin 500 olmak üzere toplam 16 bin teröristi etkisiz hale getirdik.” dedi.

“SİZ KENARDA DURUN, BİZ YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik, “Suriye’nin birliği, beraberliği için attığımız adıma laf ediyorlar. Şöyle siz kenarda durun, biz yolumuza devam ediyoruz. Bu operasyonun da amacı Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine katkıda bulunmaktır.” diye konuştu.

”SUUDİ ARABİSTAN AYNA’YA BAKSIN, HELE MISIR HİÇ KONUŞAMAZ”

Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’na yönelik eleştirilerle ilgili de, “Suudi Arabistan önce aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi? Hele Mısır sen hiç konuşamazsın. Zira sen ülkende demokrasi katili olan bir kişisin.” ifadelerini kullandı.

”ELEŞTİRİLERİ ASLA KABUL ETMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Suriye toprakları üzerinde onlarca yabancı gücün adeta cirit attığı bir dönemde Türkiye’nin terör yapılanmasını engellemek için başlattığı bu harekata yönelik eleştirileri asla kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasına, “Operasyonumuzu ‘İşgal hareketi’ diye nitelendirmeye çalışırsanız işimiz kolay, kapıları açar, 3,6 milyon mülteciyi sizlere göndeririz.” şeklinde devam etti.

ERDOĞAN’DAN AB’YE: SİZ DÜRÜST DEĞİLSİNİZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan AB’ye hitaben, “Siz hiçbir zaman samimi olmadınız, 1963’ten bu yana oyaladınız. ‘AB’ye aldık, alıyoruz, alacağız, şuydu buydu’. Siz dürüst değilsiniz.” dedi.

Erdoğan, “İkinci taksit olan 3 milyar avroyu göndermeyeceklermiş. Siz verdiğiniz sözü şu ana kadar yerine getirdiniz mi? Yok. Biz zaten sizden bir şey alarak yürümedik, 40 milyar doları biz harcadık. Allah’ın izniyle biz bir o kadar daha harcar ve yolumuza devam ederiz, ama kapıları da açarız.” ifadelerini kullandı.

”5 BİN 500 DEAŞ’LIYI GELDİKLERİ YERE GÖNDERDİK”

Erdoğan, “DEAŞ’a karşı da PKK’ya, YPG’ye, PYD’ye karşı da bu mücadeleyi tüm onurumuzla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Fransa’dan DEAŞ Suriye’ye geldi, Almanya’dan geldi, Hollanda’dan geldi ve biz 5 bin 500 DEAŞ’lıyı geldikleri yerlere gönderdik.” diye ekledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1 milyona yakın insanı Beşşar Esed Suriye’de öldürdü, bunlar onun halkıydı.” dedi.

BARIŞ PINARI HAREKATI
Recep Tayyip Erdoğan
Bunlara da bakın: