Erdoğan'dan 2021'in Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kutlanmasına ilişkin genelge

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 17:19
Ayyıldız Huri Kaptan
30 Ocak 2021, 17:19

Tükiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kutlanmasına yönelik genelge yayımladı. Resmi Gazete’de bugün yer alan genelgeye göre, etkinlikler Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla, Resmi Gazete’de bugün 2021 yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak kutlanmasına yönelik genelge yayımlandı. Yayımlanan genelgede Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı nedeniyle 2021 yılının, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındığını anımsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları kaydetti:

“Yunus ‘yetmiş iki millete bir göz ile bakmak’ ilkesi ve evrensel insani değerler üzerine inşa edilmiş felsefesiyle dünya hümanizmine katkılar sağlayarak insanları ortak değerler etrafında birleştiren, çağının çok ötesinde bir şair olmayı başarmıştır.

“DÜNYA DİLİ TÜRKÇE” KAMPANYASI

Yunus Emre’nin hem dünya beşeriyetine ortak bir değer olarak takdim edilmesi hem de ülkemize bir kez daha hatırlatılması maksadıyla 2021 yılının ‘Bizim Yunus’ olarak anılması, Yunus Emre’nin mirası olan Türkçenin öneminin vurgulanması, medeniyet dili kimliğiyle bilinçli ve doğru kullanımının sağlanması amacıyla ‘Dünya Dili Türkçe’ adıyla yurt genelinde ve yurt dışında bir kampanyanın tertiplenmesine karar verilmiştir.”

CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİNDE ETKİNLİKLER YAPILACAK

Diğer taraftan bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla yürütüleceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceğini açıkladı.