Enerji devi BP, Kerkük'teki petrol bölgesinden çekildi: Türkmenler endişeli

Ekonomi
Oğuzhan Batur
24 Ocak 2020, 18:40
Oğuzhan Batur
24 Ocak 2020, 18:40

Türkmenler, Irak’ın Kerkük kentindeki petrol sahasında geliştirme çalışması yapan İngiliz enerji devi BP’nin (British Petroleum) kentten çekilmesinden endişeli.

Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Hasan Turan, basına yaptığı açıklamada, BP’nin saha geliştirme çalışmalarını yaptığı Kerkük’ten çekilmesinden dolayı endişe duyduklarını söyledi. BP’nin saha çalışma sözleşmesinin Irak Petrol Bakanlığı tarafından yenilenmemesini “olumsuz bir gelişme” olarak değerlendiren Turan, bu durumun kente yönelik “istikrarsızlık” algısı yarattığını ifade etti.

Turan, bu tür enerji devi şirketlerin kentteki faaliyetlerine son verilmesinin diğer uluslararası şirketleri de buradan uzaklaştıracağını belirtti. Irak Petrol Bakanlığının aldığı bu kararın siyasi olduğunu söyleyen Turan, bunun Kerkük petrol sahasının geliştirilmesini engellemeye yönelik bir adım olduğunu dile getirdi.

KÜRT PARTİLERİ VE DEAŞ TERÖRÜ ENGEL OLDU

Kürt siyasi partilere bağlı milis güçlerin yıllar önce bu tür uluslararası şirketlerin Kerkük’te yatırım yapmasına engel olduğunu belirten Turan, söz konusu siyasi partilerin Kerkük petrolünü ele geçirme planları olabileceğini söyledi. Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, BP ile bakanlık arasındaki saha çalışma sözleşmesinin yenilenmediğini belirterek, “Sözleşmenin yenilenmemesi üzerine BP şirketi, Kerkük petrol sahalarından çekildi.” ifadesini kullanmıştı.

İngiltere’nin BP Anonim Şirketi ile Irak Petrol Bakanlığı arasında 2013’te bir anlaşma yapılmış ancak ülkede devam eden DEAŞ terörü nedeniyle bu anlaşma aktifleştirilememişti. Anlaşma, Irak merkezi hükumetine bağlı Kuzey Petrol Şirketi’nin petrol sahasının geliştirilmesi ve ihracatın artırılmasını hedefliyordu.