Endonezya'da düşen uçağın enkazına ve cesetlere ulaşıldı!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ocak 2021, 15:32
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Ocak 2021, 15:32

Endonezya’da düşen mürettebatla birlikte 62 kişinin bulunduğu uçağın enkazına ulaşıldı. Yetkililer, uçağın parçalarının bulunmasıyla uçağın kara kutusuna da ulaşıldığını açıkladı. Ceset ve uçağın parçalarına ulaşıldığı aktarılırken, enkazı 4 ayrı noktaya dağılan uçağı, arama kurtarma faaliyetlerinin sürdüğü öğrenildi.

Endonezya’nın başkenti Cakarta’dan dün havalanan Sriwijaya Air’a ait Boeing 737-500 tipi yolcu uçağı radardan kayboldu. Endonezya’da düşen uçakla ilgili bugün önemli bir gelişme kaydedildi. Basında yer alan son dakika haberlerine göre düşen uçağa dair parçalara ulaşıldı. Yetkililer uçağın parçalarının bulunmasının ardından uçağın kara kutusunun da bulunduğunu açıkladı. Parçaların kriz merkezine getirildiği ve yetkililer tarafından ayrıntılı olarak inceleneceği açıklandı. Endonezya Donanması, yolcu uçağının enkazının başkent Cakarta sahilinin kuzeyindeki Thousand Adaları açıklarında 4 ayrı noktaya dağıldığını açıklamıştı. Uçağın düşüş sebebine ilişkin henüz resmi açıklama gelmedi.

PARÇALARDAN KİMLİK TESPİTİ YAPILACAK

Ulusal Arama Kurtarma Ajansı (BASARNAS) Koordinatörü Rasman, yaptığı açıklamada, kriz merkezine getirilen 8 torbadan 3’ünün uçak kalıntısı, 5’nin de ceset parçaları içerdiğini bildirdi. Ramsan, ceset parçalarının ayrıntılı inceleme ve kimlik tespiti için Kramatjati Polis Hastanesine götürüldüğünü belirterek, uçak kalıntılarının da Ulusal Ulaştırma Güvenlik Komitesi (KNKT) yetkililerine teslim edildiğini aktardı.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Rasman, koordinatları belli bölgelerin yanı sıra şüpheli noktalarda da aramaların geniş çaplı şekilde devam ettiğini bildirdi. Ulaştırma Bakanı Budi Karya Sumadi, kriz merkezindeki ziyaretinde, ilgili tüm birimlerin arama kurtarma çalışmaları için seferber edildiğini, arama kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü ifade etti. Ulusal Arama Kurtarma Başkanı Bagus Puruhito da ordu birliklerinin sonar cihazlarıyla geniş bir alanda çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

ARAMA ÇALIŞMALARINDA CESET PARÇALARINA ULAŞILDI

Cakarta Emniyeti Sözcüsü Yusri Yunus, emniyet birimlerine bağlı ekiplerin yaptığı arama kurtarma çalışmalarında yolculara ait bazı eşya ve ceset parçalarının bulunduğunu bildirdi. Yunus, dün düzenlediği basın toplantısında, kalkıştan yaklaşık 5 dakika sonra iletişimin kesildiği ve içinde 12 kişilik mürettebat ile 50 yolcunun bulunduğu “SJ182” sefer sayılı yolcu uçağının başkent Cakarta’nın kuzey açıklarındaki Laki ve Lancang Adası arasındaki noktaya düştüğünü açıklamıştı.

ENKAZ 4 AYRI NOKTADA

Endonezya Donanması, yolcu uçağının enkazının başkent Cakarta sahilinin kuzeyindeki Thousand Adaları açıklarında 4 ayrı noktaya dağıldığını açıklamıştı.