Emine Ceppar ve Rüstem Umerov, Kırım Platformu'nu QHA'ya değerlendirdi

Güncel
Ömer Kaya
20 Haziran 2021, 02:31
Ömer Kaya
20 Haziran 2021, 02:31

Antalya Diplomasi Forumu’nun ikinci gün oturumları da arkada kaldı. Dünya kamuoyunda dikkatleri üzerine çeken forum, 18 ve 19 Haziran’daki oturumların ardından 20 Haziran 2021’de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapılacak basın toplantısıyla sona erecek. Küresel ve bölgesel meselelere çözüm arayışına yönelik ülke temsilcilerini bir araya getiren oturumlar, yuvarlak masa toplantıları ve ikili görüşmelerde birçok mesele ele alındı. Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ve Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Antalya Diplomasi Forumu’nda Kırım Haber Ajansına özel açıklamalarda bulundu.

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek Mahallesi’ndeki NEST Kongre Merkezi’nde yapılan Antalya Diplomasi Forumu, dünyanın birçok ülkesinden siyasetçi, bürokrat, uzman, akademisyen, gazeteci, öğrenci ve sivil toplum kuruluşlarından misafiri ağırlıyor. Koronavirüs salgınının ardından yapılan ilk uluslararası toplantı olan forumda, 18-19 Haziran 2021 tarihlerindeki oturumlarda birçok konu ele alındı. Diplomasinin kalbinin attığı ve dünyadaki her beş ülkeden birinin dışişleri bakanının katılım gösterdiği forumda, Afrika’dan Balkanlara, Avrupa’dan Asya’ya kadar Türkiye’nin dış politikada iş birliği sürecinde olduğu ülkelerden gelen yetkililer, küresel ve bölgesel sorunlara yönelik görüşlerini ifade ediyor ve karşılıklı fikir alışverişinde bulunuyor.

Antalya Diplomasi Forumu’nda bugün Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar ve Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, QHA’ya değerlendirmelerde bulundu. 23 Ağustos’ta yapılacak olan uluslararası Kırım Platformu için yoğun bir şekilde çalışan Emine Ceppar ve Rüstem Umerov, platforma ilişkin son gelişmeleri, platform kapsamındaki tartışmaları yorumladı. Ceppar, “Şu anda Kırım Platformu deklarasyon metni üzerinde çalışıyoruz” dedi. Umerov, “Türkiye’nin platforma büyük katkısı olacak. Türkiye’nin bölgedeki ağırlığı hissediliyor” ifadelerini kullandı.

EMİNE CEPPAR: KIRIM PLATFORMU SONUÇ METNİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

Kırım Platformu kapsamında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ve iyi yönde gittiğini kaydeden Ceppar, iki hafta önce Kırım Platformu Organizasyon Komitesi’nin görüşmesinin yapıldığı kaydetti. Bu Organizasyon Komitesi’nin platforma katılacak liderler ve şahısların programını oluşturmaya başladığını vurguladı. Ceppar, “Kırım Platformu hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Platformun sadece resmi bir şekilde geçmesini istemiyoruz aynı zamanda daha kültürel adımların atılmasını istiyoruz. Katılım konusu bu noktada önemli. Kıyiv’deki zirve, birkaç oturumda ilerleyecek. Sonrasında bir sonuç deklarasyonu olacak. Şu anda biz bu deklarasyon üzerinde çalışmalar yürütüyoruz. Bu sonuç metninde, Kırım’ın işgalini tanımama politikası ve Rusya’nın işgal kapsamında işlediği suçlar, uluslararası hukuk ihlalleri olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Platforma katılan ülkelerin durumunu, Rusya’nın tehditkar tutumu ve şantajlarından dolayı açıklamama kararı aldıklarını hatırlatan Ceppar, Rusya’nın platforma destek veren ülkeleri tehdit olarak gördüğünü bildirdi. Rusya’nın bu konuda iki amacı olduğunu belirten Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı; ilk amacın platformu etkisiz kılmak, diğer amacın da ülkelerin katılımını engellemek olduğunu aktardı. Bu sebepten, bir çok ülkenin katılım için olumlu yanıt verdiğini ancak bunu açıklamak istemediklerini belirtti. Ülkelerin en yüksek seviyede katılımı taahhüt eden yazılı cevap gönderdiğini belirten Emine Ceppar, Türkiye’nin de platforma katılım sağlayacağını vurguladı. Türkiye’nin bir stratejik müttefik olarak platforma en yüksek seviyede katılım sağlamasını beklediklerini bildirdi.

Ceppar, “Biz inanıyoruz ki, Türkiye Karadeniz’de ciddi bir güç dengesini ayakta tutuyor. Rusya ise, Karadeniz’i kontrol etmek istiyor.” sözleriyle Türkiye ve Rusya arasındaki bölgesel sorunlara dikkat çekti.

RÜSTEM UMEROV: ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU SAYESİNDE FARKLI ÜLKELERLE TEMAS ŞANSI BULDUK

Ukrayna Milletvekili, Kırım Tatar Milli Kurultayı Delegesi Rüstem Umerov, Antalya Diplomasi Forumu kapsamında yaşanan gelişmeleri şöyle tarif etti: 

“Biz, hem parlamenterler olarak hem de Kırım Tatar Milli Meclisi delegeleri olarak Kırım Platformu’na katılım konusuna yoğunlaşıyoruz. Bu katılımcılar noktasında, hem parlamenterler hem de ülke delegasyonlarının üst düzey seviyede katılımı için çaba sarf ediyoruz. Gerek İslam İşbirliği Teşkilatı, gerek Afrika, Latin Amerika ve Asya ülkelerine de temas etmeye çalışıyoruz. Bu nedenle, Antalya Diplomasi Forumu’na katılıyoruz. Burada hem katılımcı olarak hem de ikili görüşmelerde, platforma ülkeleri davet etme konusunda her imkanı kullanmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar, çok sayıda ülke ne seviyede katılacağını belirtti.”

RÜSTEM UMEROV, KIRIM PLATFORMU HAKKINDAKİ GELİŞMELERİ QHA’YA DEĞERLENDİRDİ

Aynı zamanda parlamenterler arasında oturumların yapılacağını kaydeden Umerov, ülkelerin delegasyonları için bir zirve programı planlandığını dile getirdi. 23 Ağustos’a kadar konuşulacak ya da kabul edilecek metinler üzerinde çalıştıklarını bildiren Umerov, şu anda Ukrayna Parlamentosu’nda Yerli Halklar Yasası’nın geçirilmesi için yoğun çalışmaların yapıldığını vurguladı. Umerov, “Şu anda, bu kanun tüm komitelerden geçti, görüşmelerimizi tamamladık. Uzun bir dönemi kapsayan bir süreç oldu ama tüm gerekli konuları yaptık. Sadece iki hafta sonra kanunu parlamentoya sunacağız. Sayın Cumhurbaşkanı Zelenskıy, şu anda bu kanunu destekliyor.” dedi.

Kırım’da Rus işgalinin bitmesi ve re-entegrasyon konusunda 20’ye yakın kanun teklifinin yer aldığını bildiren Umerov, bunlardan sadece ikisini geçirmeyi düşündüklerini belirtti. Umerov şöyle konuştu:

“Bir tanesi Yerli Halklar Kanunu ve diğeri de Kırım Serbest Bölgesi Kanunu’nun İptali Kanunu. Bu kanunun feshedilmesi için yedi senedir uğraşıyoruz. Ukrayna vatandaşlarından Kırım’da kayıtlı olanları yabancı olarak kaydediyor Ukrayna kanunu. Bu durum bizim için insan haklarına aykırıdır”

“TÜRKİYE’NİN, BÖLGEDEKİ AĞIRLIĞI DÜNYADA HİSSEDİLİYOR”

Türkiye’nin Kırım Platformu üzerindeki etkisi hakkında açıklamalarda bulunan Umerov, “Hem Türk milleti, hem de Türk hükumeti, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek yönünde bir politika izlemiştir. O yüzden, Türkiye’nin doğrunun yanında olması güçlü olduğunu gösteriyor. Bu çok beklenen bir konudur. Türkiye, sadece Türkiye olarak değil bölgenin ve dünyanın en büyük güçlerinden birisi haline gelmiştir. Dolayısıyla platforma katılım en yüksek seviyede olursa, Türkiye’nin bölgedeki ağırlığı da dünyada hissedilir.” değerlendirmesini yaptı.

ANTALYA DİPLOMASİ FORUMU YARIN SABAH 10.00’DA ÇAVUŞOĞLU’NUN BASIN TOPLANTISI İLE SONA ERECEK

Antalya Diplomasi Forumu, kapsamındaki oturumları takip etmek için tıklayınız.

Resim

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.