Emine Ceppar: Türkiye ile olan kültürel bağlarımız yıldan yıla yoğunlaşıyor

Haberler
Anife Bilal
15 Ekim 2020, 12:39
Anife Bilal
15 Ekim 2020, 12:39

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Türkiye’ye ziyareti sırasında bir dizi görüşme yaptığını ve kamu diplomasisi alanında düzenlenen etkinliklere katıldığını bildirdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarete ilişkin açıklamalar yaptı. İki ülke arasındaki kültürel bağların gitgide yoğunlaştığını belirten Bakan Yardımcısı Ceppar, 14 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunarak, gelecek dönemde Ukrayna’nın Türkiye’de kültürel, eğitim ve bilim alanında etkinliklere hız vereceklerini duyurdu. Emine Ceppar, “Türkiye,  kültürel bağlarımızın yıldan yıla yoğunlaştığı stratejik ortağımızdır.” ifadesini kullandı.

Bakan Yardımcısı Ceppar, 2019 yılında Ukrayna’nın Türkiye’de sinema, animasyon, güzel ve dekoratif sanatlar, heykel, halk ve modern dans, mutfak sanatları gibi çeşitli sanat dallarında temsil edildiğini hatırlatarak, “Bunlardan en önemlilerinin; Türkiye’nın başkentinde “’Ankara’da Ukrayna Nisanı’ adı altında düzenlenen Ukrayna Günleri, İstanbul’da Ukrayna Ulusal Operası yıldızlarının sahne alması ve Ukrayna Sinema Günlerinin düzenlenmesidir. Aynı yıl Kıyiv’de Türk Kültür Günleri de düzenlendi.” diye kaydetti.

2021 İÇİN BİR ÇOK ETKİNLİK PLANLANDI

2020 yıl için de birçok etkinliğin planlandığını fakat koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildiğini veya ertelendiğini belirten Ceppar, “Gelecek yıl için iyimser planlarımız var. Ukrayna Enstitüsü Türkiye’deki faaliyetlerini yoğunlaştırıyor. Kurumun 2021 stratejisinde Türkiye öncelikli faaliyet ülkesi olarak belirlendi.” diyerek; Ukrayna’nın önümüzdeki yıl kültür diplomasisi çerçevesinde Türkiye’de bir dizi kültürel, eğitim ve bilimsel etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.

İSTANBUL’DA UKRAYNALI RESSAMIN SERGİSİ

Bununla birlikte Ceppar, İstanbul’da Meşher Sanat Galerisinde devam eden Ukraynalı ressam Oleksiy Grişçenko’nun (Alexis Gritchenko) resim sergisini ziyaret ettiğini bildirdi.

Bakan Yardımcısı, “Dünyaca ünlü sanatçı ve sanat eleştirmenimizin resimleri bazı Türk sanatçılar için ilham kaynağı oldu. 1920’li yıllarda sanatçı İstanbul’a seyahat etmişti ve bu seyahatten çok etkilenmişti. Bu arada, sergide Kırım’ı da buldum. Kezlev resminin taslağı.” diye belirtti.

Ukraynalı ressam Oleksiy Grişçenko’nun resimlerinden oluşan “Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları” adlı resim sergisi İstanbul’daki Meşher Sanat Galerisinde 1 Kasım 2020 tarihine kadar devam edecek.