Emine Ceppar: Rusya’ya siyasi baskı daha güçlü, ekonomik yaptırımlar daha sert olmalı

28 Temmuz 2020, 14:39

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım meselesinin uluslararası arenada daha güçlü seslendirilmesini istediklerini belirterek, “Rusya’ya siyasi baskı daha güçlü, ekonomik yaptırımlar daha sert olmalıdır.” dedi.

Bir süre önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in kararıyla Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımlığı görevine atanan Kırım Tatarı Ceppar, görevine başladıktan sonra Kırım meselesi, Ukrayna’nın doğusundaki kriz, uluslararası platformlarda ve mahkemelerde Rusya’ya karşı mücadele ve Ukrayna-Türkiye ilişkileri gibi konular hakkında açıklamalarda bulundu.

TANINMAYAN İLHAK GİRİŞİMİ

Ceppar, Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasının söz konusu bile olmadığını vurgulayarak, yaşanan hadisenin uluslararası toplum tarafından “tanınmayan bir ilhak girişimi” olarak kabul edildiğinin altını çizdi.

Ceppar, Türkiye’ye de Ukrayna’ya da Kırım meselesindeki desteğinden dolayı minnettar olduklarını belirtti.

“RUSYA, KIRIM’I YASA DIŞI VE GEÇİCİ OLARAK İŞGAL ETTİ”

Ceppar, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 27 Mart 2014’te Ukrayna’nın toprak bütünlüğüyle ilgili kararının, Kırım’ın statüsünde herhangi bir değişikliğin tanınmaması için açık bir çağrı içerdiğini dile getirerek, “Rusya, Kırım’ı kendisine bağlamadı, yasa dışı ve geçici olarak işgal etti.” dedi. Ceppar, “Hem Ukrayna hem de uluslararası güvenlik ve istikrar için önemini göz önünde bulundurarak, Kırım’ın işgalden kurtarılması konusunun daha güçlü ve aktif olarak uluslararası arenada seslendirilmesini isterdik.” diye konuştu.

“KIRIM’I RUSYA’DAN KURTARMAYA YETERLİ DEĞİL”

BM’de Ukrayna’yı destekleyici kararların yanı sıra Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı ekonomik yaptırımlara devam ettiğini hatırlatan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Kırım’ın Rusya’dan kurtarılması için bunları yeterli bulmadıklarını kaydetti. Ceppar, “Rusya’ya siyasi baskı daha güçlü, ekonomik yaptırımlar daha sert olmalıdır.” dedi.

CEPPAR: UKRAYNA, SUÇLAMALARI GÜÇLENDİRMEYE NİYETLİ

Ceppar, Rusya’nın suç ve ihlallerinden dolayı adalete teslim etmenin mümkün olduğu tüm uluslararası mahkemelerde çabaladıklarını vurgulayarak, “Ukrayna, Rusya’nın Kırım ve Donbas’ta yasa dışı eylemleriyle bağlı olarak bu ülkeye karşı uygun uluslararası mahkemelerde görülmek üzere suçlamaları güçlendirmeye niyetli.” şeklinde konuştu. Ceppar, “Yaptırımlarda önemli bir sertleşme olmadan, Rusya’nın Kırım meselesindeki davranışında bir değişiklik beklenmesinin mümkün olmadığına inanıyoruz.” dedi.

UKRAYNA LİDERLER DÜZEYİNDE GÖRÜŞMEYE HAZIR

Ceppar, Rusya’nın Minsk Anlaşması’na imza atan ve çatışmanın tarafı olarak yükümlülüklerini yerine getirmesi konusundaki ısrarlarının devam ettiğini dile getirdi. Ceppar, Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi’ni, Almanya ve Fransa’nın ara buluculuğuyla Ukrayna ve Rusya arasında doğrudan en yüksek seviyede barışçıl bir çözüm sağlama fırsatının olduğu müzakere sürecinin kilit unsuru olarak gördüklerini bildirirken, bu zirvelerde güvenlikle ilgili hükümlerin uygulanmasını diğer tüm alanlarda ilerlemenin ön koşulu olarak nitelendirdi.

“RUSYA, SİLAHLI PROVOKASYONLARI BIRAKMIYOR”

Ceppar, ifadelerini şöyle sürdürdü:

“Maalesef Rusya’nın silahlı provokasyonları terk etme ve sürdürülebilir bir sakinlik sürecine geçme konusundaki isteksizliğinden dolayı güvenlik hükümlerinin uygulanmasında sorunlar yaşıyoruz. Donbas’ta her gün Rus unsurlarınca ateşkes rejiminin ihlali ve Minsk anlaşmaları tarafından yasaklanan silahların kullanımı kaydediliyor.”

DONBAS’TA SALDIRILAR ARTTI

Ceppar, Paris’teki Normandiya Formatı’nda 19 Aralık 2019’da yapılan son zirveden 7 Temmuz’a kadar Donbas’ta 37 Ukrayna askerinin öldüğü, 290’ının yaralandığı bilgisini vererek bu kayıpların bir önceki yıla oranla yüzde 14,5 arttığını vurguladı. Ceppar, Rusya’nın bölgede provokasyon yaptığını ve Minsk Anlaşması şartlarına uymadığını ifade ederek, “Ukrayna, Normandiya Formatı’nda liderler düzeyinde bir görüşmeye hazır. Çünkü siyasi dahil olmak üzere tüm istikamette yapıcı ve makul uzlaşma politikasına olan bağlılığımızı sürekli olarak pratikte gösteriyoruz.” dedi.

“KIRIM TATARLARI MUTLUYMUŞ GİBİ GÖSTERİLİYOR”

Ceppar, “Rusya, dünyadaki bütün platformlarda Kırım Tatarlarını nasıl koruduğuna herkesi ikna etmeye çalışıyor. Kırım Tatar dilinin devlet dili haline geldiğini ve halkın rehabilitasyonu için yasa çıkardığını iddia ediyor. Sanki halk mutluymuş gibi her şeyi yapıyor. Ancak gerçekte baskı ve siyasi kovuşturmalar, net olarak tam tersini gösteriyor.” diyerek, Kırım’daki atmosferi özetledi.

Ceppar, Kırım Tatar halkının son birkaç yüz yıldır ana vatanlarında var olma ve yaşama hakkı için Rusya’ya karşı mücadele verdiğinin altını çizerek, Rusların politikaları yüzünden 1783, 1944 ve 2014’te Kırım Tatar halkının vatanlarını terk etmek zorunda kaldığını vurguladı.

“RUSYA, KIRIM TATARLARINDAN İNTİKAM ALIYOR”

Ceppar, Kırım Tatarlarının, 26 Şubat 2014 tarihinde Kremlin’in Kırım’daki suçlarını örtmek için yaptığı planları bozduğunu söyleyerek, Kırım Parlamentosu önünde yaptığı mitingle Tatarların Ruslara karşı direniş gösterdiğini kaydetti.

Ceppar, bu olayın ardından intikam alma niteliğinde yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik baskıların, baskınların ve yasaklamaların hayata geçirildiğini aktardı.

CEPPAR: RUSYA’NIN BÜYÜKLÜĞÜ KOCA BİR YALAN

Ceppar, “Rusya’nın büyüklüğü koca bir yalan. Bu yalan, savaş ve savaş suçlarını, insanlığa karşı suçları, aldatmayı ve propagandayı teşvik ediyor. Kırım Tatarları ise kendilerine söylenen yalanın ne olduğunu bilen, mücadele deneyimine sahip, az ama inanılmaz güçlü bir halktır.” dedi.

TÜRKİYE İLE UKRAYNA İLİŞKİLERİ STRATEJİK ORTAKLIK NİTELİĞİNDE

Ceppar, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık niteliğinde olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:

“İki ülke arasında hem tarihsel açıdan hem de modern bakış açısından sorunsuz bir gündeme sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Ülkelerimizin ortak çıkarları var. Karadeniz bölgesinde, barış ve istikrar tesis etmek için aynı düşünceleri paylaşıyorlar ve siyasi alanda herhangi bir çatışmaları yok.”

Ceppar, Türkiye’nin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı ve Kırım’ın ilhakını tanımaması yönündeki duruşunun önemli olduğuna vurgu yaptı.

STRATEJİK ORTAKLIĞIN KİLİT UNSURLARI: BİLİM, TEKNİK, SAVUNMA SANAYİ ALANLARINDA İŞBİRLİĞİ

Türk iş dünyasının Ukrayna’da iş ve yatırım yapabilmesi için pek çok imkanların oluşturulduğunu vurgulayan Ceppar, Ukrayna’nın devletin tüm alanlarını kapsayan geniş kapsamlı reform süreci geçirdiğini anlattı.

Ceppar, Ukrayna ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın kilit unsurlarından birisinin bilim teknik ve savunma sanayi alanlarında iş birliği olduğunun altını çizerek, Türk insansız hava araçları (İHA) ve uçak motoru yapımı alanında iş birliğinin geliştiğini söyledi.

İKİ ÜLKE ARASINDA “SERBEST TİCARET ANLAŞMASI”

Türkiye ile Ukrayna arasında uzun süredir görüşmeleri süren Serbest Ticaret Anlaşması (STA) ile ilgili çalışmaların sonuca ulaşması yönünde “iyimser” olduklarını aktaran Ceppar, bu ticaret rejiminin gerek sanayi gerekse tarım ürünlerinin gümrük vergisinde kapsamlı bir muafiyet sağlaması gerektiğini kaydetti.

Emine Ceppar
Kırım
Bunlara da bakın: