Emine Ceppar: Rusya, Kırım’daki insan hakları izleyen örgüte baskı uyguluyor

Haberler
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 19:01
Anife Bilal
12 Kasım 2021, 19:01

Rusya Başsavcılığı, Memorial İnsan Hakları Merkezi’ni kapatmak üzere harekete geçti. Rusya’nın Memorial İnsan Hakları Merkezi’ne karşı uyguladığı baskıyı değerlendiren Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Bu, Kırım’ın işgali hakkında açıkça konuşan dünyaca ünlü bir insan hakları örgütünün siyasi katliamıdır” ifadesini kullandı.

Rusya Başsavcılığının ülkedeki en saygın insan hakları merkezinin tasfiyesi için Rusya Yüksek Mahkemesine başvurduğu öğrenildi. Başsavcılık, Memorial İnsan Hakları Merkezi’ni sözde “yabancı ajanslar” yasasını sistematik olarak ihlal etmekle suçladı. Memorial İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Başsavcılığın açtığı davanın 25 Kasım 2021’da mahkemede görüleceği bildirildi.

“KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İZLEYEN ÖRGÜTÜN KATLİAMI”

Kırım Tatar halkının sürgün yerlerinden ana vatanı Kırım’a dönüş mücadelesinde büyük rol oynayan Kırım Tatarlarının büyük dostu, dünyaca ünlü bilim adamı, insan hakları savunucusu Andrey Saharov’un da kurucuları arasında bulunduğu, Sovyetler Birliği’ndeki siyasi baskıları araştırmak amacıyla kurulmuş olan Rusya merkezli Uluslararası Memorial Derneği bünyesindeki Memorial İnsan Hakları Merkezi’ne uygulanan bakıları yorumlayan Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Bu, Kırım’ın işgali hakkında açıkça konuşan ve işgal altındaki Kırım ile Donbas’taki insan hakları ihlalleri izleyen dünyaca ünlü bir insan hakları örgütünün siyasi katliamı” diye belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Rusya'ya uygulanan yaptırımların  genişletilmesini beklediklerini bildirdi

AVRUPA KONSEYİ’NDEN RUSYA’YA TEPKİ

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, konuyla ilgili yayımladığı açıklamada, “Rusya’nın en eski ve saygıdeğer insan hakları derneğinin, sözde ‘yabancılar ajanlar’ yasası yüzünden savcılık tarafından kapatılma girişimini endişe ile karşılıyoruz.” denildi. Kremlin’in söz konusu yasayı medya, bireyler ve sivil toplum örgütlerine baskı uygulamak için kullandığını belirten Genel Sekreter, “Ne yazık ki, Avrupa Konseyi’nin birçok çağrına rağmen Rusya bu yasayı kaldırmak istemiyor.” diye kaydetti.

2016 YILINDA “YABANCI AJANS” LİSTESİNE EKLENDİ

Rusya Adalet Bakanlığı, 2016 yılında, uluslararası düzeyde tanınan insan hakları örgütü Memorial’ı “yabancı ajan” listesine ekledi. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yapılan denetimler sonucu Memorial’ın yurt dışından para aldığı ve siyasi faaliyetlerde bulunduğunun saptandığı ileri sürülmüştü.