Emine Ceppar: Musa Süleymanov’un trajik ölümünü uluslararası ortaklarımıza bildirdik

28 Temmuz 2020, 14:50

Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Ukrayna’nın uluslararası ortaklarına Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymenov’un 3 yaşındaki oğlunun ölümü hakkında bilgi verildiğini bildirdi.

Krım.Realii’ye konuşan Emine Ceppar, “Çocuğun kaybolması, sonraki arama süreci ve ölümü ile ilgili bilgileri uluslararası ortaklarımıza ilettik.” ifadelerini kullandı.

Çocuğun ölümüyle ilgili yapılan soruşturmanın sonuçlarına göre daha sonraki adımların belirleneceğini ifade eden Ceppar, “İşbirliği yaptığımız Kırım Dayanışması’ndan gelen bilgilere göre işgal edilen topraklarda yaşayan vatandaşlarımızın korunması açısından bir çok nüans var. İlgili konuyu incelerken ve bir sonraki adımları belirlerken bu ayrıntılara ekstra dikkat ayırmayı planlıyoruz.” diye kaydetti.

İlgili haber: Kırım’da gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlanan Musa Süleymanov için Kıyiv’de dua merasimi

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

İlgili haber: Üç yaşındaki Musa Süleymanov, Kırım’da son yolculuğuna uğurlandı

CENAZEYE BİNLERCE KİŞİ KATILDI

Musa Süleymanov 27 Temmuz’da toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. İşgalcilerce alıkonulan siyasi tutsak Ruslan Süleymanov oğlunu son yolculuğuna uğurlayamadı.


Emine Ceppar
İşgal Altındaki Kırım
musa süleymanov
Bunlara da bakın: