Emine Ceppar, Londra'da işgalcilerin bağımsız medyaya uyguladığı baskıları dile getirdi

Haberler
Anife Bilal
11 Temmuz 2019, 19:15
Anife Bilal
11 Temmuz 2019, 19:15

Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı, milletvekili adayı Emine Ceppar,  Londra’da düzenlenen Küresel Basın Özgürlüğü Konferansına katıldı.

Etkinliğe, 150 ülkeden resmi heyet katılım gösterdi. Ayrıca, dünyaca ünlü yayınları temsil eden gazeteciler, bağımsız gazeteciler, uzmanlar, akademisyenler, uluslararası ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldığı ifade edildi.

Konferansta konuşma yapan Ceppar, Rusya tarafından işgal edilen Kırım ve Donbas bölgelerinde ifade ve basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine, bağımsız gazetecilerin sürekli baskılara uğradığına ayrıca işgal edilen bölgelerdeki ulusal yayınların ve Ukraynalı basın kuruluşlarının internet sitelerinin erişime engellendiğine dikkat çekti.

RUSYA’NIN AKPM’YE GERİ DÖNMESİ

Ceppar, ayrıca Rusya’nın, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisine skandal bir şekilde geri dönmesini hatırlattı. Emine Ceppar, her türlü demokratik değerleri ayaklar altına alan Rusya Federasyonunun bu tutumunun, görmezden gelinerek Konsey’e geri alınmasının başka ülkeleri de bu tutuma teşvik edeceğini sözlerine ekledi.


Bilindiği üzere, Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakanvekili Emine Ceppar, “Groysman’ın Ukrayna Stratejisi” isimli partinin adayı olarak, 21 Temmuz 2019 günü yapılacak erken genel seçimlere katılacak.