Emine Ceppar, Kanada'nın Ukrayna Büyükelçisi ile bir araya geldi

05 Kasım 2020, 10:32

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kanada’nın Ukrayna Büyükelçisi Larisa Galadza ile bir araya geldi. Taraflar görüşmede Kırım Platformu’nun oluşturulmasını ele aldı.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 4 Kasım 2020 tarihinde Kanada’nın Ukrayna Büyükelçisi Larisa Galadza ile görüşme yaptı. Görüşmede Emine Ceppar, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak uluslararası Kırım Platformu hakkında bilgi verdi.

KANADA’NIN KIRIM İLE İLGİLİ TUTUMU DEĞİŞMEYECEK

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, görüşme sırasında tarafların, Kırım Platformu’nun uluslararası toplumun Ukrayna’ya verdiği destek bağlamında önemli bir rol oynadığı konusunda mutabık kaldığı bildirilirken, “Kanada Büyükelçisi, devletinin Kırım ile ilgili tutumunun hiçbir zaman değişmeyeceğini ve Kanada’nın bundan sonra da Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklemek için her türlü çabayı göstereceğini ifade etti.” diye kaydedildi.

İŞGALCİLERİN KIRIM’DAKİ BASKILARI ANLATILDI

Öte yandan açıklamada Bakan Yardımcısının, Kanada Büyükelçisine işgalci yönetimin yarımadada yürüttüğü propaganda çalışmaları, Kırım Tatarları ve Ukrainlerin anadilinde eğitim alma haklarının ihlal edildiği, Ukrayna kanalların yayınlarının engellendiğini ve yarımadanın askerileştirilmesi hakkında bilgi verdiği belirtildi.


Emine Ceppar
İşgal Altındaki Kırım
Kanada
Bunlara da bakın: